Ako vybrať a kúpiť auto?

Ujasnite si, koľko ste ochotní do nového auta investovať. Nové auto má samozrejme tú výhodu, že ste jeho prvý majiteľ, môžete si vybrať, akú chcete výbavu a zvoliť farbu poťahov a laku. U ojazdeného vozidla musíte vyberať medzi tým, čo je práve na trhu k dispozícii. Nevýhodou nového vozidla je, že jeho cena klesá oveľa rýchlejšie ako ojazdeného a ak by ste ho chceli čoskoro predať, nebolo by to pre vás výhodné.

Na inzerát alebo v bazári?

Ak sa rozhodnete pre staršie vozidlo, určite je dobré ísť do známejších autobazárov alebo nakupovať u autorizovaných predajcov. Tí preverujú pôvod predávaných vozidiel, a preto sa nemusíte báť, že kúpite kradnuté auto. Ďalšou možnosťou je kúpa predvádzacích vozidiel. U nich sa počet najazdených kilometrov pohybuje najčastejšie okolo 50 tisíc. Ich cena je však rádovo nižšia, ako keby ste podobný automobil kupovali v bazáre. Najjednoduchšie samozrejme je, ak máte možnosť kúpiť auto od ľudí, ktorých poznáte.

Kúpim auto v hotovosti alebo ho budem splácať?

Ideálne je auto kúpiť za hotové. Na to však každý nemá. „Vzhľadom k tomu, že auto je tovarom dlhodobej spotreby, možno odporučiť nákup na leasing alebo s pomocou pôžičky,“ hovorí Irena Zatloukalová z ČSOB.

Budem ho používať najmä v meste alebo na dlhšie cesty?

Ak si chcete kúpiť auto – nákupnú tašku, pravdepodobne vás to ani nebude moc stať. Na tieto účely stačí slabší motor o obsahu 1200 ccm a ojazdený automobil s takým motorom pod kapotou je možné zaobstarať veľmi lacno. Výhodou je, že sa s takýmito autami veľmi dobre parkuje a aj pri obsadení dvoma ľuďmi poskytujú dostatočný komfort. Jestli však chcete cestovať aj na dlhšie vzdialenosti a vo väčšom počte, je lepšie mať silnejší motor (najlepšie o obsahu 1600 alebo 1800 ccm) a viac priestoru v kufri. Miesto na batožinu oceníte najmä, pôjdete-li s deťmi na dlhší výlet či dovolenku.

Nafta alebo benzín?

Hoci naftové motory majú nižšiu spotrebu ako benzínové, nemožno jednoznačne povedať, že sa oplatí kúpiť si auto v „dieselu“. Všetko záleží na tom, či budete jazdiť málo, alebo veľa. Dieselové motory totiž navyšujú cenu auta, a ak neplánujete jazdiť príliš často, vynaložené náklady by sa vám nikdy nemuseli vrátiť.