Kam sa strácajú vaše peniaze? Tri situácie, kedy míňate zbytočne

Aj vám mizne výplata z účtu akosi rýchlo? Je načase začať míňať úspornejšie.

Imidžové zbytočnosti

Nedáte dopustiť na populárne značky oblečenia či elektroniky? Robíte chybu. Nechali ste sa lapiť do reklamnej pasce. Mnohé produkty, ktoré patria medzi špičku na trhu, sú v skutočnosti kvalitou na takej istej úrovni ako výrobky za priemernú cenu. Pri drahých výrobkoch doplácate len na pekné logo, originálne balenie alebo zábavnú marketingovú kampaň. Stačí sa pozrieť napr. na pôvod značkového oblečenia. Ak si prečítate informačný štítok a porovnáte ho s lacnejšou alternatívou, zistíte, že oba kusy sa vyrobili v ázijských krajinách a v kvalite sa príliš nelíšia. 

Nové a novšie

Niečo sa vám pokazí a hneď to idete vyhadzovať? Prečo to najskôr neskúsite opraviť? V mnohých prípadoch vás to vyjde lacnejšia a opravená vec vám bude ešte roky slúžiť. Ak predsa len chcete nakupovať, nemusíte hneď bežať do obchodov. Pekné a kvalitné veci sa dajú získať aj z druhej ruky. Sekáče, internetové bazáre či susedské burzy sú skvelým miestom na nákup oblečenia, hračiek, kníh, nábytku alebo aj elektroniky. Často v nich natrafíte aj na originálne a cenné kúsky, ktoré by ste v bežných obchodoch hľadali márne.

Neuvážené nakupovanie potravín

Nakupovať potraviny s prázdnym žalúdkom a bez nákupného zoznamu nie je ten najlepší nápad. Do košíka vložíte aj to, čo nepotrebujete a často aj za cenu, ktorú neskôr oľutujete. Najideálnejšie je, keď si vopred rozmyslíte, aké jedlá chcete počas najbližších dní variť. Potom si spíšte zoznam surovín, najedzte sa a vyrazte do obchodu. Na nakupovanie potravín si vyhraďte dostatok času, aby ste nenakupovali v časovej tiesni a v strese. Ušetríte aj vtedy, ak si vopred pozriete akcie a zľavy v supermarketoch. Akciové letáky sú už po novom dostupné aj online. Takýmto spôsobom si môžete pozrieť napr. Lidl leták a zistiť, ktoré potraviny sa aktuálne oplatí nakupovať.