Nehnuteľnosť si predám sám

Kým realitka si za predaj nehnuteľnosti zhrabne tučnú odmenu, bez nej to tiež nie je ľahké. Keby sa totiž stalo, že by niečo realitná kancelária urobila zle (a je na túto eventualitu pamätané v zmluve s realitnou kanceláriou), bude niesť zodpovednosť a pravdepodobne bude proti prípadným chybám poistená. To znamená, že môžete napríklad dostať späť svoje peniaze, ktoré ste vydali za nákup nehnuteľnosti od podvodníka alebo dostať peniaze od človeka, ktorý nejakým trikom prebral nehnuteľnosť a zmizol bez toho, aby za ňu zaplatil.

Skúsenosti s trhom

Ale sú aj scenáre, ktoré nie sú toľko nepríjemné – a napriek tomu nepríjemné sú. Tak napríklad znalosť trhového prostredia. Bez účastníka trhu, ktorý má značné skúsenosti sa totiž ľahko nezaobídete. Najhoršie je nehnuteľnosť predať za príliš málo, v tom prípade by ste prerobili. Na druhú stranu, môžete požadovať príliš a o nehnuteľnosť nebude záujem – čo môže byť problém, ak potrebujete v dohľadnej dobe likvidné peniaze.

Môžete mať pocit, že odhadnúť správnu cenu sa dá zvládnuť. Stačí sa predsa pozrieť na internet, za koľko sa asi tak podobná nehnuteľnosť ponúka. Sčasti môžete mať pravdu, ale aj jej mať nemusíte. Ceny na internetových realitných serveroch (alebo kdekoľvek inde) sú totiž vlastne ceny „na zjednávanie“, to znamená, že skutočné ceny sú niekde inde. V čase prepadu cien nehnuteľností – ako práve teraz – je bežné v inzercii uvádzať o niečo vyššiu cenu, hodnota nehnuteľnosti sa ale pri rokovaniach často ešte značne stlačí smerom nadol.

Prehliadky cez víkendy

Potom je tu problém praktický. Budete musieť potenciálnym kupcom robiť prehliadky – a to často cez víkendy alebo o večeroch. To sa ešte dá vydržať, ak je nehnuteľnosť niekde „za rohom“. Keby ste ale mali jazdiť niekam desiatky alebo stovky kilometrov, už to tak príjemné nebude.

Keď už sa dostanete na uskutočnenie predaja, bez znalosti právnej problematiky sa nezaobídete. Slabým bodom môže byť zmluva. Tá sa síce dá stiahnuť na internete, ale ľahko môže obsahovať nepríjemné chyby, na ktoré prídete až keď bude neskoro. Dobrá správa je, že obchodný zákonník nadradený podobným zmluvám vám poskytuje nejakú základnú ochranu, jej vymáhateľnosť je ale v prípade zlej zmluvy bez pochyby o niečo komplikovanejšia.

Ak ste teda zvládli predchádzajúce problémy, v tomto bode rozhodne odporúčame poradiť sa s právnikom. „Múdrý človek zamestnáva ľudí, ktorí sú múdrejší ako on,“ hovorí Robert Kiyosaki a má úplnú pravdu.

Nakoniec je potreba odovzdať „z ruky do ruky“ nehnuteľnosť a peniaze. Rozhodne odporúčame využiť špeciálnych „viazaných“ účtov bánk alebo úschovňu u notára. Pri predaji nehnuteľnosti totiž nejde o pár eur, ktoré ľahko oželíte.

Zahrajte si na detektívov

Ak chcete robiť obchody s niekým, koho nepoznáte, skúste si zahrať na detektívov. Sadnite si k počítaču a nájdite si všetky informácie o danom človeku: väčšinou nie je problém zistiť aké vlastní firmy, kde pracuje a podobne. Do vyhľadávača zadajte do úvodzoviek meno záujemcu, jeho telefónne číslo alebo e-mail.

Či už sa rozhodnete akokoľvek, v súčasnosti nie je najlepšie nehnuteľnosti predávať, ale skôr nakupovať. Očakáva sa totiž, že ich cena v dlhšom horizonte bude rásť, najmä vo väčších mestách. Na druhú stranu, veľa majiteľov nehnuteľností sa ocitá vo finančnej tiesni a potrebuje rýchlo likvidnú hotovosť. Napriek tomu odporúčame s predajom ešte niekoľko rokov počkať.