Prvé puzzle neboli hračkou. Viete na čo slúžili?

Puzzle sú legendárna skladačka, ktorá už generácie a dokonca aj storočia zabáva ľudí, spríjemňuje im upršané dni a funguje ako skvelý reštart hlavy. Pre mnohých však bude prekvapením to, že prvé detské puzzle, neslúžili ako hračka. Vznikli už v roku 1766 vo Veľkej Británii a o ich zrodenie sa postaral kartograf a rezbár John Spilsbury. Prečo ich vyrobil a pre koho boli určené?

Spilsbury a prvé puzzle

John Spilsbury vyrobil drevené puzzle, ktoré mali slúžiť ako učebná pomôcka. Ako? Na drevenú dosku pripevnil mapu svetu a vyrezal z nej jednotlivé štáty. Deti sa vďaka tejto pomôcke mali učiť geografiu. Hneď na začiatku sa stretli s veľkým úspechom, a tak John vyrobil 8 rôznych puzzle, tiež zemepisných – svet, Európa, Ázia, Afrika, Amerika, Anglicko, Škótsko, Wales a Írsko. Po Johnovej smrti sa jeho manželka vydala za Harryho Asbyho, ktorému sa puzzle veľmi páčili a rozhodol sa v tejto práci pokračovať.

Puzzle sú skutočný fenomén

Ani Spilsbury, ani Asby netušili, že z puzzle sa stane celosvetový fenomén. Ani sa im nesnívalo, že niekedy budú mať puzzle 3000 dielikov, budú z kartónu a budú na nich fotografie, maľby a prakticky čokoľvek, čo si vymyslíte. O tom, že táto skladačka je podobný fenomén ako Lego, svedčí aj to, že sa v nej pravidelne organizujú rôzne súťaže a dokonca aj majstrovstvá sveta v skladaní puzzle.

Kedy začala masová produkcia

Puzzle sa začali vyrábať vo veľkom až začiatkom 20. storočia po tom, čo bol vynájdený vyrezávací stroj. Najväčší boom zažili v 30. rokoch 20. storočia, keď boli pribaľované k novinám, zubným pastám či iným výrobkom. Samozrejme, že to neboli niekoľkotisícové skladačky, ale len drobné obrázky. Dnes sa puzzle posunuli na iný level – môžete si ich stiahnuť ako aplikáciu do smartfónu či hru na PC. Tradičné kartónové puzzle však len tak ľahko nenahradia.