Rozpoznať príležitosť na podnikanie? Hotové umenie! Prefinancovať začiatok biznisu? Hračka!

Byť samostatný, nezávislý, stanoviť si ciele, ísť za nimi, dosiahnuť ich. Myslíte si, že sú to všetko len prázdne heslá? Vôbec nie, naopak. Ide síce na prvý pohľad o jednoduché vety, ale za týmito pár slovami sa skrýva náročný každodenný boj. Viete, ako sa mu hovorí jedným slovom? Podnikanie.

Biznis, zoznámte sa

Ak chcete vedieť, čo znamená podnikať, tak si predstavte, že v tejto sekunde nemáte žiadnu istotu. Neviete, či budete mať čo robiť dnes, zajtra, o týždeň. Plat? Zabudnite, nič také neexistuje. Chcete stravné lístky? A od koho, veď nemáte zamestnávateľa.

Na druhú stranu, môže to mať aj príjemnejšie stránky. Napríklad taká dovolenka. Pre podnikateľa neznámy pojem. Prečo? Pretože keď chcete, tak pracujete a keď nechcete, tak si dáte voľno. No, úplne presne to tak nie je, pretože ako podnikateľ zistíte, že by ste mali pracovať vždy, keď sa dá. Ale, nikto vás do toho nebude tlačiť a nútiť.

Nájdite nápad

Biznis, čo je synonymum pre podnikanie u nás, si však vyžaduje niekoľko vôľových vlastností a tak trocha aj šťastie. Nie nadarmo sa hovorí, že nájsť nápad, s ktorým viete preraziť do sveta, je hotové umenie. Ak ho však nájdete, mali by ste sa chytiť príležitosti a už ju nepustiť. Môže to byť vaša jediná v živote!

Ako ale nájsť taký dobrý nápad? Sám k vám určite nepríde! Skúste tieto možnosti:

  • využite internet a hľadajte úspešné podnikateľské nápady, ktoré viete ešte vylepšiť
  • pozerajte sa okolo seba, keď chodíte v meste po uliciach, možno prídete tiež na myšlienku, ktorá by sa dala využiť na podnikanie
  • spýtajte sa vašej rodiny, priateľov a známych, aká služba alebo produkt im chýba
  • zamyslite sa vy sami, čo chýba vám a nemusí to byť pritom ani vec z bežného života

Poučte sa z chýb druhých

Ak už viete, v čom by ste chceli podnikať a uspieť, dôležité je dôkladne spoznať priestor, kam sa chystáte vkročiť. Podnikanie nie je len o úspechu, ale aj o rozličných povinnostiach a prekážkach. Zistite si vopred, aké máte administratívne povinnosti, kde všade sa musíte registrovať, ako si zvoliť formu podnikania a podobne.

Poučte sa z chýb druhých a získavajte informácie vopred. Nečakajte, až vám prídu prvé upozornenia poštou, nezanedbávajte vzdelávanie v oblasti daní, odvodov, účtovníctva a ďalších podnikateľských povinností. Vôbec nejde len o „nejakú byrokraciu“, ale o vážne veci!

Naberte odvahu

Po získaní všetkých možných informácií o štarte podnikania sa môže pokojne stať, že sa novej výzvy zľaknete. Verte, že nebudete určite prvým podnikateľom, ktorému na začiatku zovrelo hrdlo to množstvo rozličných povinností a informácií.

Naberte odvahu, nebojte sa do toho ísť. Ak budete tvrdo pracovať, budete sa zlepšovať a nezabudnete ani na formálne stránky biznisu, určite sa nemôže stať, že by ste neuspeli. Naopak, za neúspech treba považovať skôr strach, ktorý vám zabráni skúsiť ísť na vlastnú päsť.

Peniaze, peniaze, peniaze

Myslíte si, že začať podnikať sa nedá bez veľkej vstupnej investície? Mýlite sa. Ak už máte nápad, viete, do čoho idete a ste maximálne odhodlaní, peniaze sú najmenší problém. Aj z toho dôvodu, že ak ich nemáte vy sami, stále máte možnosť ich získať z externých zdrojov.

Na podnikanie môžete získať finančné prostriedky viacerými formami:

  • vstup investora – v podstate ide o dnes známy pojem „start-up“, kde vy prinesiete myšlienku, know-how a realizáciu, investor zas prinesie počiatočný kapitál
  • pôžičky od známych a priateľov – najlepšie je osloviť rodinu, tu získate najvýhodnejšie podmienky
  • pôžičky z externých zdrojov – môže ísť o bankové úvery či nebankové pôžičky; v závislosti od potrebnej sumy si vyberte medzi tým, či potrebujete dlhodobý úver, alebo stačí napríklad aj menšia krátkodobá SMS pôžička, ktorú vybavíte doslova na počkanie

To najdôležitejšie na záver: životný postoj

Nemyslite si, že tí najúspešnejší muži alebo ženy biznisu nezažili problémy v podnikaní. Steve Jobs, Bill Gates, Tomáš Baťa alebo Henry Ford. Nie, neúspech neznamená koniec, je to len krátkodobý stav. Neúspech je vlastne problém, na ktorý sa ešte nenašlo riešenie. Zatiaľ.

Práve životný postoj k problémom a prekážkam je jedným z najdôležitejších rozdielových faktorov. Ak narazíte, nevzdávajte to. Hľadajte cestu, ako prekážku prekonať, ako problém vyriešiť, ako z nevýhody spraviť výhodu. Až potom budete mať skutočný úspech v podnikaní!