Aj napriek kríze jazdí do Chorvátska stále viac Slovákov

Každý rok navštívi Chorvátsko viac a viac Slovákov. Cestovné kancelárie evidujú záujem domácich obyvateľov u tohto typu dovolenky pri mori už od januára. Zaujímavé je, že kvôli kríze sa predpokladá, že zájazdy do Chorvátska si Slováci skôr odpustí. Opak je však pravdou. Za všetko môže zrejme „rúžový efekt“. Tento efekt sa objavil, keď 11. septembra 2001 narazili do Svetového obchodného centra v New Yorku lietadla. Napodiv kríza vyvolala zvýšený objem predaja drogérie, najmä potom rúžov ​​pre ženy. Výskumníci neskôr zistili, že stresová situácia vytvára potrebu jej nejako kompenzovať. A táto kompenzácia sa prejavila práve vo zvýšenom predaji make-upu. Jednoducho povedané, ženy mali nervy, tak si ich upokojili nákupom.

Podobné je to aj s dovolenkou. Slováci si síce krízy všímajú – a vnímajú a stále sa zhoršujúcej situácii na európskej scéne. Napriek tomu však odmietajú vzdať sa dovolenky pri mori, a dokonca na tieto dovolenky jazdia viac, než kedy predtým. Obľúbené je najmä last minute Chorvátsko. Ak chcete získať výhodnú cenu, využite takzvané ponuky first minute a last minute. First minute znamená, že si zájazd objednáte s mnohomesačnom predstihom (napríklad i pol roka). V tomto období totiž majú cestovné kancelárie málo zákazníkov, pretože ľudia zvyknú pripravujú zájazd skôr na poslednú chvíľu. Ak to urobíte inak a zájazd si zaistíte s veľkým predstihom, môžete získať výrazné zľavy. Druhou možnosťou sú práve last minute zájazdy, kedy sa odchádza úplne na poslednú chvíľu. Cestovné kancelárie totiž často potrebujú vypredať nepredané zájazdy, alebo sa snaží vyplniť miesta po klientoch, ktorí sa nakoniec rozhodli, že neodcestujú (napríklad z dôvodu choroby).

Veľký záujem je na Slovensku aj o oblasť Makarska. Dovolenka v tejto lokalite, ktorá je relatívne blízko, je skvelá pre dospelých i deti – skrátka celú rodinu. Čaká na vás prekrásne more, veľa možností zábavy (napríklad šport alebo potápanie), historické pamiatky, miesta, kde sa točili filmy (často prekvapivo z divokého západu), úžasná príroda aj kúsok histórie. Stará centra miestnych miest sú naozaj nezabudnuteľná.