Dnešné ženy moc neinvestujú. To sa ale časom zmení

Možno podľa vzoru našich babičiek ženy ešte stále ukladajú peniaze na vkladnú knižku, ktorú majú od detstva alebo majú peniaze na bežnom účte, kde sa úrok mina s infláciou o svetelné roky. Alebo este horšie – majú ich doma „pod vankúšom“. Pojem investície pre nich zaváňa nutností riskovať veľkú sumu, sledovať akciové trhy, ženy cítia nechuť zaoberať sa odhadom vývoja trhu a vnímajú investovaním peňazí ako vec viac menej hazardné, alebo v lepšom prípade ako doménu mužov.

Tieto „dojmy“ sa však do veľkej miery nezlučujú s „pojmami“. Do zaistených fondov môžete dnes investovať už s piatimi tisícami korunami. Rovnaké fondy, ako už názov napovedá, ponúkajú investorkám istotu, že nestratí svoj počiatočný vklad a v dlhodobom horizonte môžu dosahovať vysoké miery zhodnotenia. Navyše vás, milé dámy, nenúti ponárať sa do nepochopiteľných stĺpčekov v hospodárskych rubrikách dennej tlače.

Špecialistka externej komunikácie ČSOB Irena Zatloukalová k tomu hovorí: „Nákupom podielových listov sa stávate investorom a podielnikom zaisteného fondu vybranej investičnej spoločnosti. Jeho experti za vás investujú tak, že vám väčšinou zarobí viac, ako keby ste využila termínovaný vklad a bezpečnejšie ako keby ste sama investovala do akcií alebo akciových fondov.“

Zaistené fondy sú vhodné predovšetkým pre konzervatívnych klientov, ktorí uprednostňujú dlhodobé zhodnotenie svojich financií. Tí klienti, ktorí vyžadujú mať peniaze kedykoľvek k dispozícii a nevadí im nižší výnos, môžu zvoliť sporiace účty a sledovať je priebežne vďaka internetovému bankovníctvu.

Vplyv žien bude výrazne silnieť

Ženy síce málo investujú, ale nie sú bez vplyvu na investície, rovnako ako nie sú bez vplyvu na rodinný rozpočet a rodinné úspory,“ poznamenáva Zatloukalová. „Tento vplyv bude, podla mojho, výrazne silnieť. Viem si predstaviť rodinu za 10 rokov, kde ženy majú svoju špeciálnu časť rodinného portfólia, o ktorej rozhodujú len oni. Rovnako tak pribudne žien, ktoré sa budú o financie starať viac sami – či už preto, aby zabezpečili seba, alebo svoje deti“

Dôvody pre takéto tvrdenie majú svoje opodstatnenie. Do manželstva vstupujú čoraz staršie novomanželia. Sú to zrelší ľudia, s vyhraněnějšími osobnými záujmami, kariérou a do manželstva často prinášajú majetok získaný vlastným pričinením.

Všade okolo nás sa tiež mení úloha ženy, redefinujú sa ich práva a nároky na život – všetko smerom k ich väčšej samostatnosti a nárokom. „A teraz si vezmite, že ženy u nás sú zatial len minimálne zastúpené vo vedúcich pozíciách, všeobecne platí, že berú menej ako muži a majú menšie dôchodky. A pritom žijú dlhšie. To je nerovnováha, ktorá sa v spoločnosti musí porovnať, ako všetky iné nerovnováhy. Verím tomu, že časom sa aj ženy budú viac zaujímať o zhodnocovanie svojich úspor,“ hovorí Irena Zatloukalová. „Prejavie sa to aj v investovaní ako takom. Práve vhodné zvolená investičnej stratégie má a bude mať najvyššie výnosový potenciál.“ Podľa všetkého začne tento proces najskôr u kariérnych žien. Teda žien, ktoré sa domohou významnejšom pozícií v podnikaní alebo v štátnom sektore.

K tejto psychologickej premene prispeje aj ďalší faktor. Dá sa očakávať prehlbovanie rozdielov medzi sociálnymi skupinami. Budú sa zvyšovať rodinné majetky, co so sebou prinesie potrebu ženin majetok vnášaný do manželstva nejako ochrániť. Ak zostane súčasný trend rozvodovosti, potom z manželstva stále bude, z finančného hľadiská, dosť riskantné transakcie. „Spoločne s vyššou ochranou ženinho majetku, príde aj vačšia a efektívnejšia starostlivosť o majetok. A tou sú investície,“ dodáva finančnú špecialistka Zatloukalová.