Potrebuje vlastnú izbu

Kým tu dieťa nebolo, žili jeho rodičia úplne iný život. Nemuseli sa nikomu prispôsobovať, teda len sebe navzájom, chodili do práce, do spoločnosti, pozývali na návštevy priateľov. Zrazu je tu niekto tretí, komu treba prispôsobiť celý ďalší život. Potrvá iste určitý čas, kým si na jeho existenciu zvykneme, kým sa naučíme všetko robiť tak, aby sme boli všetci spokojní, ale nakoniec budeme všetci nesmierne šťastní.

Dieťatko povyrastie a začne s nami spávať v posteli. A my zrazu zistíme, že odrazu je v posteli akosi málo miesta. Znamená to, že dieťatko potrebuje vlastnú izbu. Mnohí rodičia majú detskú izbu zariadenú už pred jeho narodením, ale niektorí to riešia až potom. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, mali by ste pamätať na niekoľko dôležitých zásad. Dieťa by malo mať v izbe priestor na realizáciu i oddych, tieto dve časti by mali byť aspoň pomyslene oddelené, možno postačí záves, alebo niečo podobné. Výber vhodných svietidiel do izby dieťaťa je veľmi dôležitý, pretože detské očká sa vyvíjajú a potrebujú dostatok svetla po celý deň i večer. Najmä v momente, keď dieťatko začne samo čítať knihy, resp. pripravovať úlohy do školy je dôležité dostatočne silné osvetelenie.

Tiež je veľmi dôležité neumiestňovať do izby veľa nábytku, nábytok by mal byť nižší a bez ostrých hrán. Snažme sa teda o to, aby sa tu dieťa mohlo realizovať, aby mohlo rozvíjať svoje prípadné nadania, napríklad hru na hudobnom nástroji, ale aby tu mohlo zároveň oddychovať a relaxovať. Veľmi dôležitý je aj výber správnych farieb do izby, ktorí závisí od veku dieťaťa a tiež od toho, aby naň dobre pôsobili. Veľmi vhodná je napríklad žltá farba do detskej izby, ale nie pre maličké dieťa, ktoré by tu často plakalo. Biela farba je veľmi chladná, preto do detskej izby nie je vhodná, aby sme v dieťaťu nepodporovali vznik ľahostajnosti. Nezabudnime ani na pekné hračky, ktoré mu jeho izbičku skrášlia a bez ktorých si žiadne dieťa nedokáže predstaviť svoje detstvo. K dievčatkám predsa bez pochýb patria bábiky a do detskej izbičky chlapčeka zase autíčka.