Chcete podporiť silu svojho imunitného systému prírodným spôsobom? V tomto článku vám prinášame pár konkrétnych tipov na prírodné zdroje, ktoré sa vzhľadom na budovanie obranyschopnosti skutočne osvedčili.
Aj športová výživanám môže pomôcť so zlepšením nášho imunitného systému. Niektoré výživové doplnky obsahujú rôzne vitamíny, minerály či výluhy z byliniek. Takže aj proteín či predtréningovkasa môže šikovne podielať na budovaní našej obranyschopnosti. Ale čo ak chceme na zlepšenie nášho imunitného systému čisto prírodné zdroje? Tak v tom prípade môžeme siahnuť po tipoch z nasledujúcich riadkov
Kurkuma:
Obsahuje kurkumín, ktorý má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém. Kurkumín je zodpovedný aj za jej oranžovú farbu. Má výrazné protizápalové účinky a keďže je prírodná, neprodukuje žiadne toxíny. Kurkuma má tiež vysoké množstvo mangamínu, vitamínu B6, medi alebo draslíka.
Probiotiká:
Prospešné baktérie, ktoré môžu podporiť zdravie čriev a posilniť imunitný systém. Nachádzajú sa v kyslých mliečnych výrobkoch, ako sú kefír, acidofilné mlieka a jogurty. Ak sme napríklad vegáni, môžeme siahnuť po prírodných doplnkoch s probiotikami alebo piť zázračný nápoj fermentovanú kombuchu. Kombucha je nielen bohatá na probiotiká, ale má aj skvelé antioxidačné vlastnosti, ktoré sú prospešné pre náš organizmus.
Echinacea:
Echinacea je druh kvitnúcej rastliny, ktorá sa v tradičnej medicíne už po stáročia používa na posilnenie imunitného systému a liečbu rôznych zdravotných ťažkostí. Korene, listy a kvety tejto rastliny sa používajú na výrobu výživových doplnkov, čajov a iných bylinných prípravkov. Echinacea stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám. Obsahuje aj antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť telo pred oxidačným stresom či zápalmi a navyše má protizápalové účinky.
Omega-3 mastné kyseliny:
Omega-3 mastné kyseliny sa prirodzene nachádzajú v mastných rybách ako sú (losos, tuniak, makrela alebo rybie jadrá) alebo v orechoch či semenách. Omega-3 pomáhajú znižovať triglyceridy, krvný tlak a zápal, čo môže znížiť riziko srdcových ochorení. Podporujú tiež kognitívne funkcie, pamäť a reguláciu nálady. Môžu tiež pomôcť zmierniť príznaky depresie a úzkosti. Omega-3 znižujú zápal a môžu pomôcť zmierniť príznaky reumatoidnej artritídy a iných zápalových ochorení.
Vitamín C:
Zvyšuje tvorbu bielych krviniek, ktoré pomáhajú bojovať proti infekciám. Väčšinou sa nachádza v zelenine alebo ovocí. Je dobre zastúpený v citrusových plodoch, jahodách, paprike alebo brokolici.
Acerola:
Acerola (Malpighia emarginata) je malé tropické ovocie pôvodom zo Strednej a Južnej Ameriky. Ovocie je známe aj ako západoindická čerešňa alebo barbadoská čerešňa. Acerola je jedným z najbohatších prírodných zdrojov vitamínu C, pričom jeden plod poskytuje až 1677 mg vitamínu C na 100 gramov. To je viac ako desaťnásobok odporúčanej dennej dávky! Acerola obsahuje celý rad antioxidantov vrátane flavonoidov, fenolových kyselín a antokyanov, ktoré pomáhajú chrániť organizmus pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Má tiež skvelé protizápalové vlastnosti. Bolo preukázané, že antokyány v acerole majú protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal a zmierniť príznaky ochorení, ako je napríklad artritída. Acerola sa tradične používa na liečbu infekcií vrátane infekcií spôsobených baktériami, vírusmi a hubami. Antimikrobiálne zlúčeniny v ovocí môžu pomôcť v boji proti infekciám a podporiť hojenie rán. v tradičnej medicíne sa acerola používa na liečbu rôznych ochorení vrátane horúčky, hnačky a dýchacích problémov.
Spirulina:
(Arthrospira platensis) je druh sinice, ktorý je už po stáročia základom mnohých kultúr. Spirulina sa konzumuje už viac ako 2 000 rokov, pričom záznamy o jej používaní pochádzajú od Aztékov a Inkov. Je bohatá na živiny. Obsahuje: bielkoviny až 70 %, vitamíny B12, B2, B6 a E + minerály: železo, vápnik, horčík a draslík. Okrem toho obsahuje antioxidanty, ako sú betakarotén, zeaxantín a ďalšie karotenoidy. Antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny v spiruline môžu prispievať k zníženiu rizika vekom podmienenej makulárnej degenerácie a katarakty.