Vianočnú nádielku filmov si najlepšie vychutnáte s digitálnou televíziou

K štedrému večeru nepatrí iba poupratovaný byt, stôl všakovakých dobrôt, bohatá nádielka darčekov, ale aj spoločne strávený čas pri televíznych obrazovkách, kedy všetci túžobne očakávame to najlepšie, čo nám televízne stanice môžu ponúknuť. Sú to predovšetkým rozprávky a rodinné filmy, ktoré si už od svojho uvedenia získali srdcia množstva divákov a preto ich reprízujú rok, čo rok, aby tak spríjemnili ten čas lásky a porozumenia.

Azda najčastejšie, čo nás ako prvé napadne v súvislosti s televíziou počas vianočných sviatkov, je československá filmová adaptácia  na svetoznámu rozprávku od Charlesa Perraulta. Príbeh o mladom dievčati, Popoluške, ktoré chtiac nechtiac muselo slúžiť druhej manželke svojho otca. Táju často poverovala náročnými a ponižujúcimi domácimi prácami len kvôli tomu, aby sa milosťpani a jej dcéra mali časť parádiť sa zneužívať pohostinnosť nového domova.

Veľkou túžbou Popolušky bolo aspoň raz si ísť zatancovať na ples,no ale keďže bola neustále zapriahnutá do práce, uskutočniť to bolo priam možné. Raz jej otec priniesol z mesta tri oriešky a v každom bola ukrytá nejakú časť plesovej garderóby. Popoluška neodolala a pekne vyfintená sa odhodlala potajme navštíviť ples v neďalekom kráľovskom paláci, kde si ju všimol driečny princ, ktorý jej venoval hlavný tanec.

Mladý následník trónu dlho nemohol zabudnúť na neznámu dievčinu a rozhodol sa ju preto vyhľadať. Ako pomôcka mu poslúžila črievička, ktorú Popoluška stratila po rýchlom odchode z paláca. Po dlhých útrapách sa nakoniec podarilo dvojici stretnúť a žiť šťastne až do smrti.

Slávny režisér, slávny rozprávkový príbeh

Zlá macocha a jej večne mrzutá dcéra nedajú pokoj mladej dievčine ani v inej, každoročne nesmierne očakávanej vianočnej rozprávke, a tou je Perinbaba natočená podľa námetu bratov Grimmovcov taktiež ešte za bývalého režimu slávnym slovenským režisérom Jurajom Jakubiskom. Robia jej prieky a ona sa chodí vyplakávať svojmu otcovi.

Zachrániť ju príde Jakubko, ktorého si ako malého ani keby adoptovala teta zima aby nepadol do rúk zlej smrti. Lenže ako to už býva, šťastie sa nerodí ľahko, a tak Alžbetka, lebo tak sa volá hlavná hrdinka, musí s Jakubkom prekonávať nepriazeň ľudí a životného osudu. Nakoniec, ako to už v rozprávkach pre deti býva, dobro zvíťazí nad zlom a macocha s dcérou spadnú do vlastnej smoly a Alžbetka s Jakubkom sa vezmú.

To, čo zaujme televíznych divákov azda najviac, je fantázia režiséra a remeselná zručnosť filmového štábu. Nie nadarmo získala Perinbaba významné ocenenia po celom svete. A aj po viac než tridsiatich rokoch od jej nakrútenia si stále získava stále novú a novú priazeň malých, či veľkých divákov.

Rodinná veselohra zahreje srdcia mnohých divákov

S Vianocami sa nespájajú iba rozprávky dávno minulé, ale taktiež aj rodinné veselohry a komédie, z ktorých zaujme azda každým rokom najmä dielo Marie Poledňákovej s názvom Jak vytrhnoutvelerybě stoličku a jeho voľné pokračovanie Jak dostat tatínka do polepšovny. To je niečo, čo musí zaujať každého člena domácnosti.

Dej oboch častí je situovaný do súčasnosti, kedy sa malý Vašek žijúci iba so svojou mamou, zúfalo snaží nájsť sebe otca a mame partnera. Čo ale život nevymyslí. Počas jednej zimnej lyžovačky na horách narazí Vašek šťastnou náhodou na svojho skutočného otca, náčelníka horskej služby.

Od toho momentu je pevne rozhodnutý dať ho opäť dokopy so svojou mamou nech to stojí, čo to stojí. Mama však spočiatku odmieta akékoľvek opätovné zblíženie, pretože sa už raz v minulosti sklamala a nechce byť znovu nešťastná. Nakoniec sa však malému Tomášovi podarí spojiť oboch rodičov a žiť spolu šťastne ako jedna veľká rodina.

Iba s najmodernejšími technológiami to má zmysel

Pochopiteľne, tieto tri nami avizované skvosty československej kinematografie predstavujú iba vrchol ľadovca toho, čo každoročne ponúkajú televízne spoločnosti svojim zanieteným  a verným divákom na našom trhu. Slúžia predovšetkým ako lákadlo na to, aby si sadli počas sviatkov lásky a mieru k televíznym obrazovkám a vychutnávali si kultúru plným priehrštím.

Ten si ale vychutnajú iba vtedy, ak budú môcť nerušene sledovať to, čo si vyberú a v uspokojivej kvalite. Lebo iba tak je predpoklad, že sa naplno ponoria do deja tej, ktorej rozprávky, toho ktorého zábavného programu.

Televízne spoločnosti to veľmi dobre vedia, a tak medzi televíznym programom v novinách, časopisoch a na internete inzerujú odporúčania aby si diváci zaobstarali kvalitného poskytovateľa televízneho signálu a zároveň kvalitný televízor.

Úplným ideálom je takzvaná digitálna televízia v spojení s najmodernejším televízorom známym pod komerčným názvom 4K alebo dokonca 8K. Ak však práve takú nemáte k dispozícií, pretože ste niekde na chate s rodinou alebo priateľmi, nezúfajte! Dnešné technológie nám umožňujú sledovať TV v mobile, alebo tablete a vy tak môžete mať svoje obľúbené rozprávky stále pri sebe.

A tak, nech je Popoluška krásna ako nikdy predtým, nech je starodávna slovenská dedina v Perinbabe malebná ako na pohľadnici a nech sú Krušné hory neodolateľnými nielen pre malého Vaška ale aj pre nás, televíznych divákov.