Viete, ako efektívne rozpočítať vaše denné aktivity?

Prázdniny sú tú a s nimi aj úzko spojené míňanie peňazí. My vám ponúkame pár rád, ako narábať s peniazmi čo najlepšie bez toho, aby ste čoskoro hľadeli do prázdnej peňaženky.

Peniaze sú v dnešnej dobe základom takmer všetkého. Potrebujete ich každý jeden deň v živote. Ak ich máte dostatok, ste spokojní, lebo môžete robiť prakticky všetko, čo len chcete. Problém vzniká v prípade, že ich až tak veľa nemáte. A to najmä v období dovoleniek, výletov a akcií s priateľmi a rodinou. Cez školský rok, keď ste každý deň v práci, vaše výdavky sú relatívne pravidelné a len tak ľahko vás nič nezaskočí. Ale zaplatiť dovolenku, jedlá v reštauráciách, rôzne športové a zábavné aktivity, to už vašu peňaženku potrápi neobvykle veľa. Pre viac informácií sa teda pozrieť na pár tipov, ako nezostať s prázdnou peňaženkou ani cez prázdniny.

Obmedzujte aktivity

Toto môže znieť dosť drasticky, veď prázdniny sú na to, aby sme si užívali každý jeden deň, keď som v práci, tak sa môžem obmedzovať… To máte pravdu, problém je, pokiaľ vás prázdniny nabudia natoľko, že robíte jednu vec za druhou a ani si neuvedomujete koľko ste toho stihli. Ideálne je striedať finančne náročnejšie aktivity s finančne menej náročnými. Napríklad jeden deň pôjdete do aquaparku, ale namiesto toho aby ste tam išli aj na druhý deň, tak pôjdete radšej na bicykel. Takýmto štýlom nielen že ušetríte, ale zaujímavejšie aktivity, ktoré bývajú spravidla tými drahšími, nebudete zažívať každý deň, a tak budú vzácnejšie a budete sa na ne viac tešiť.

Sledujte svoje peniaze

Vo vytŕžení zo všetkých dovolenkových zážitkov často zabúdame na dôležitú vec, a to sledovanie si finančného rozpočtu. Čo môže byť skutočne veľkou chybou. Najlepšie je vopred vedieť o všetkých veľkých plánoch, vypočítať si koľko na to asi budete potrebovať a pripraviť sa na to. Tu platí že čím spontánnejšia aktivita, tým väčšie nebezpečenstvo priveľkého neočakávaného výdavku.

Šetrite na jedle

Aj keď sa vám tento bod darí dodržiavať cez rok, v období prázdnin to akosi nejde. Všetky tie zmrzliny, nanuky, langoše, obedy a večere v reštauráciách, to všetko požiera viac peňazí ako si možno myslíte. Zmrzlina je cez horúce dni tým najlepším osviežením, ale pokiaľ do seba tlačíte už ôsmu trojkopčekovú zmrzlinu za deň, mali by ste sa nad sebou zamyslieť. Obedy, prípadne večere sú počas výletov tou najkomfortnejšou a často jedinou cestou ako sa najesť, ale tu zase platí – plánujte dopredu. Ak viete tri dni vopred, že idete na výlet, môžete napríklad deň pred tým navariť nejaké jedlo, ktoré po tom, čo prídete z výletu, iba zohrejete a môžete jesť. Tak ušetríte skutočne veľa peňazí.