Viete, ako vybrať správnu vzduchovku?

Vzduchové zbrane sú ideálnym riešením pre človeka, ktorý chce začať strieľať, ale aj pre „ostrieľaného“ profesionála. Aké zásady platia pri výbere vzduchovky?

Možno si myslíte, že výber vzduchovky nemôže byť nič zložité. Predsa prídem do obchodu, podľa ceny sa rozhodnem pre model a hotovo. Bohužiaľ, takýto jednoduchý proces na vás nečaká, najmä pokiaľ máte záujem o vzduchovku, ktorá bude ideálna pre vaše použitie. V dnešnej dobe existuje obrovské množstvo rôznych výrobcov, ktorí ponúkajú modely na rôzne druhy použitie, s rôznymi parametrami, pre rôzne typy používateľov. Ak ste začiatočník a priamo sa vrhnete na stránky výrobcov, aby ste našli ten správny model pre vás, zrejme skončíte ešte zmätenejší ako pred tým. Najlepšie čo môžete spraviť pred kúpou vzduchovky, je zodpovedať si nasledujúce otázky.

Dve zásady na úspech

Zodpovedať by ste si mali dve otázky – na aké účely budete vzduchovku používať a na akú vzdialenosť budete strieľať. Vzduchovka sa dá používať na rôzne veci, najčastejšie je to však streľba na terč a hubenie škodcov. Na základne toho, koľko na koľko percent plánujete vzduchovku používať na jednotlivé účely, si vyberiete správny model. Vzduchové zbrane sa totiž líšia podľa toho, na čo sú primárne určené, a tak sa vám môže stať, že ak budete používať vzduchovku, ktorá je určená na niečo iné, nikdy nedosiahnete požadované výsledky. To, na akú vzdialenosť budete strieľať, je asi najdôležitejším kritériom pri výbere. Úzko súvisí s použitím vzduchovky a je len na vás, na akú vzdialenosť plánujete strieľať a podľa toho vybrať správny model vzduchovky. Nasledujú veci ako výber typu vzduchovky, pružinovú, plynovú, či PCP vzduchovku. Dizajn a povrch vzduchovky môže byť tiež dôležitým faktorom, aj keď nemá priamo vplyv na fungovanie vzduchovky, môže výrazne ovplyvňovať strelca. Vzduchové zbrane sa vyrábajú s rôznymi kvalitami spúšte, preto je dôležité venovať pozornosť aj tomuto aspektu. Ak si odpoviete na tieto otázky, veľkú časť procesu výberu vzduchovky máte za sebou a strieľanie sa čoskoro môže začať!