Ako začať podnikať

Nie každý vykonáva prácu, ktorá ho baví. Ideálne je mať prácu ako koníček. Takéto šťastie má však v dnešnej dobe málokto. To by ste museli pracovať ako vrcholový športovec, herec, či spevák, prípadne spisovateľ. Ešte by sme mohli nájsť pár príkladov takýchto zamestnaní, no jedná sa o veľmi zriedkavé povolania, kde človek nielen zarába, ale sa pri tom aj baví. A na také musíme mať nielen talent, ale aj vlohy. Ak pracujeme v nejakej veľkej firme a rozhodneme sa pre zmenu zamestnania, musíme si zvážiť, či sa u niekoho zamestnáme, teda budeme opäť radovým zamestnancom, alebo pôjdeme podnikať a budeme sami sebe pánom.

Všetko má svoje pre aj proti. Výhodou podnikania je určite flexibilita, osobná sloboda a vlastná organizácia pracovného času. Pri zabehnutej firme môžete očakávať aj vyšší príjem. Nevýhodou je 100 % osobná zodpovednosť za výkon svojej práce ako aj platby, ktoré sú termínované a musíte si ich starostlivo odsledovať. Naviac, ak máte zamestancov, tak pribúda aj starostlivosť o nich.

Ak sa rozhodnete pre podnikanie, rýchle založenie novej firmy nie je možné, pokiaľ sa nejedná o ready made spoločnosť, ktorú máte k dispozícii prakticky do niekoľkých hodín. Založenie firmy je zložitý proces, pri ktorom musíte vybaviť množstvo formalít a navštíviť niekoľko úradov. Netreba zabúdať, že budete musieť uviesť vo vstupných formulároch aj miesto podnikania, teda sídlo firmy. Ak nechcete zbytočne strácať čas a nervy, je dobré si nechať poradiť a využiť služby spoločnosti, ktorá za Vás vypracuje všetky dokumenty potrebné k založeniu firmy a zabezpečí aj zápis do obchodného registra. Ideálne je vyhľadať si na internete spoločnosti, ktoré ponúkajú založenie spoločnosti „all inclusive“. Kvalifikovaní odborníci v tejto oblasti zabezpečia všetky potrebné náležitosti za Vás a už o 14 dní môžete začať naplno podnikať. No a pri dobrom prodnikateľskom zámere sa pre Vás možno stane Vaše podnikanie aj koníčkom.