Ako nájsť ten správny náhradný diel pre vaše auto?

The blonde girl looks at the engine, which does not work. The woman touches the parts under the hood, but does not understand the cause of the breakdown. Concept of unpleasant situations on the road

Žiadne auto sa nezaobíde bez toho, aby na ňom časom nebolo potrebné meniť nejaké diely. A nič na tom nezmenia ani nereálne vyhlásenia fanatických uznávačov tej, či onej značky. Auto je jednoducho komfort, za ktorý sa platí nielen pri kúpe.

Vyhľadávanie podľa modelu vozidla nie je úplne presné

Ušetriť sa dá napríklad tak, že si zaobstaráte náhradné diely svojpomocne. Otázkou však je, ako nájsť ten správny diel pre vaše auto? S niektorými náhradnými dielmi to totiž nie je také jednoduché, ako napríklad s výmenou oleja. Vtedy vám stačí vedieť v podstate len viskozitnú triedu, napr. 5W-30 a môžete si u predajcu motorových olejov Žilina bez obáv kúpiť olej pre svoje auto.

Pri niektorých náhradných však môžete prísť na to, že aj keď si vyhľadáte diel podľa modelu vozidla, roku výroby a motorizácie, nie je to 100 % záruka, že napríklad ten dostupný zotrvačník, ktorý ste objavili online bude skutočne pasovať. Ako je to vlastne možné?

Rozdiely totiž môžu byť aj pri rôznej výbave toho istého modelu, prípadne sa takéto problémy stávajú v ročníkoch, keď daný model prechádzal generačnou obmenou a tak sa v jednom roku vyrábali v podstate dve verzie jedného auta. Ako teda takýmto omylom predísť alebo ich aspoň minimalizovať?

Pomôže OE alebo VIN

Pomôcť môžu dve veci: prvou je takzvané OE číslo danej súčiastky. Ak ho poznáte, môžete si podľa neho overiť, či ste si vybrali správny diel. Ak ho však neviete, museli by ste si ho overiť na konkrétnom diely vo vašom aute. Pochopiteľne, k väčšine súčiastok sa nedostanete, ak nie ste práve skúsený mechanik s potrebným vybavením.

Praktickejšie je tak využiť VIN číslo vášho vozidla. Avšak pozor, legislatíva umožňuje vyhľadávanie autodielov podľa VIN iba na veľkoobchodnej báze. Preto vám správnosť vybraného dielu podľa VIN bude môcť overiť jedine predajca.

Zdroj obrázka:

Autor: Siniehina / Stock.adobe.com