10 tipov pre úspešné akciové investovanie

Aj keď je akciový trh pre mnohých nestabilný, určité osvedčené princípy môžu investorom pomôcť zvýšiť ich šance na dlhodobý úspech. V článku si popíšeme 10 základných konceptov, ktoré by mal každý investor vedieť.

Niektorí investori blokujú zisky predajom svojich ziskových investícií, zatiaľ čo sa držia nekvalitných akcií, u ktorých dúfajú, že sa vyšvihnú nahor. Dobré akcie však môžu ďalej stúpať a zlým akciám naopak hrozí úplné vynulovanie. Nasledujúce informácie vám môžu pomôcť pri investovaní do akcií.

Pokiaľ ste vo sfére investovania nováčik, môžete si prečítať aj úvodný článok o tom, ako funguje investovanie do akcií. 

Tipy pre začínajúceho investora do akcií

Osedlajte si víťaza

Je známe, ako Peter Lynch hovoril o tzv. „tenbaggroch„- investíciách, ktoré vzrástli desaťnásobne. Úspech pripísal malému počtu týchto akcií vo svojom portfóliu. Vyžadovalo si to však disciplínu a držanie určitých akcií aj potom, ako sa zvýšili niekoľkonásobne. Čo si z toho môžeme vziať: vyhnite sa svojvoľným pravidlám a pozerajte na dané akcie z hľadiska ich vlastnej hodnoty.

Zbavte sa stratových akcií

Neexistuje žiadna záruka, že sa akcia po dlhotrvajúcom poklese zotaví. Je dôležité byť realistický, pokiaľ ide o perspektívu slabo výkonných investícií. Aj keď priznanie si, že daná akcia je stratová, môže psychologicky signalizovať zlyhanie, nie je hanba priznať si chybu a predať akcie pre zastavenie ďalších strát.

V obidvoch scenároch je rozhodujúce posudzovať spoločnosti podľa ich hodnoty a stanoviť, či cena odôvodňuje budúci potenciál.

Nenaháňajte sa za horúcim tipom

Bez ohľadu na zdroj nikdy neakceptujte tip na akcie ako nevyhnutne platný. Pred investovaním ťažko zarobených peňazí vždy najprv vykonajte vlastnú analýzu spoločnosti. Aj keď sa tipy niekedy podsúvajú samé, dlhodobý úspech si vyžaduje hlboké ponorenie sa do problematiky.

Nezahadzujte sa s maličkosťami

Je určite lepšie sledovať dlhodobú trajektóriu investície do akcií, než panikáriť nad jej krátkodobými pohybmi. Dôverujte vo väčší príbeh investície a nenechajte sa ovplyvniť krátkodobou volatilitou.

Nepreceňujte rozdiel niekoľkých centov, ktorý by ste mohli ušetriť pri použití limitnej objednávky v porovnaní s trhovým príkazom. Iste, aktívni obchodníci využívajú fluktuácie minútu po minúte, aby zaistili svoj zisk. Dlhodobí investori do akcií sú však úspešní na základe obdobia, ktoré trvá roky alebo viac.

Nepreceňujte pomer ceny a výnosov

Investori často kladú veľký dôraz na pomer ceny a výnosov, ale neodporúča sa klásť prílišný dôraz na jedinú metriku. Pomery ceny a výnosov sa najlepšie používajú v spojení s inými analytickými procesmi. Nízky pomer ceny a výnosov preto nevyhnutne neznamená, že cenný papier nie je podhodnotený. Ani vysoký pomer ceny a výnosov nevyhnutne neznamená, že spoločnosť je nadhodnotená.

Odolajte lákadlám lacných akcií

Niektorí sa mylne domnievajú, že pri lacných akciách sa dá stratiť menej. Ale či akcia klesne z 5 dolárov na 0 dolárov alebo z 75 dolárov sa dostane na tú istú hladinu, stratili ste 100% svojej počiatočnej investície. Preto obe akcie nesú podobné riziko poklesu. V skutočnosti sú lacné akcie, tzv. „penny stocks“, pravdepodobne rizikovejšie ako akcie s vyššou cenou, pretože majú tendenciu byť menej regulované.

Vyberte si stratégiu a držte sa jej

Existuje veľa spôsobov, ako si vybrať akcie a je dôležité držať sa jedinej filozofie. Oscilovaním medzi rôznymi prístupmi sa z vás stane market timer, teda človek, ktorý si myslí, že dokáže predpovedať budúcnosť trhov, a to býva nebezpečné. Zamyslite sa, ako sa investor Warren Buffett držal svojej hodnotovo orientovanej stratégie a vyhol sa tak internetovej akciovej bubline z konca 90. rokov, čím predišiel veľkým stratám, keď došlo k zrúteniu technologických startupov.

Sústreďte sa na budúcnosť

Investovanie do akcií si vyžaduje realizáciu informovaných rozhodnutí na základe vecí, ktoré sa ešte len musia stať. Údaje z minulosti môžu naznačovať, čo sa má stať, ale nikdy to nie je zaručené.

Peter Lynch vo svojej knihe z roku 1990 „One Up on Wall Street“ uviedol: „Ak by som sám seba obťažoval otázkami typu: Či môže ísť daná akcia ešte vyššie?, tak by som si nikdy nekúpil Subaru, hoci daná akcia už stúpla dvadsaťnásobne. Ale keď som si prešiel celú podstatu veci, uvedomil som si, že Subaru je stále lacné, kúpil akcie a potom sedemnásobne zarobil. “ Je dôležité investovať na základe budúceho potenciálu v porovnaní s minulou výkonnosťou.

Osvojte si dlhodobú perspektívu

Aj keď vysoké krátkodobé zisky môžu často lákať nováčikov na trhu, na dosiahnutie väčšieho úspechu sú nevyhnutné dlhodobé investície. Aj keď aktívne krátkodobé obchodovanie môže zarobiť peniaze, predstavuje to väčšie riziko ako stratégie nákupu akcií a ich držania dlhšiu dobu.

Buďte otvorení

Mnoho veľkých spoločností sú domáce firmy, ale mnohým dobrým investíciám chýba povedomie o ich značke. Okrem toho tisíce menších spoločností má tiež potenciál stať sa zajtra značkovým menom. Akcie firiem s malou kapitalizáciou v skutočnosti vykázali vyššie výnosy ako akcie firiem  s veľkou kapitalizáciou. Od roku 1926 do roku 2001 dosiahli akcie firiem s malou kapitalizáciou v USA priemerne 12,27%, zatiaľ čo index Standard & Poor’s 500 (S&P 500) priniesol návratnosť 10,53%.

To neznamená, že by ste mali investovať iba do akcií firiem s malou kapitalizáciou. Ale existuje mnoho vynikajúcich spoločností, ktoré prevyšujú spoločností zahrnuté v burzovom indexe Dow Jones (DJIA).

Zdroj: www.investopedia.com