Príbehy boháčov: Warren Buffet a obed za dva milióny

Na eBay prebieha unikátna kaucie. Kto preplatí ostatné, nezíska nové topánky alebo lacnejšie šperky, ale bude mať možnosť obedovať s jedinečným investorom Warrenom Buffetom. Čo je to vlastne za človeka? A stojí obed s ním naozaj za to? Asi áno, pretože kaucia, ktorá končí až túto sobotu skoro ráno, už dosiahla sumy cez 2,3 miliónov dolárov. Ako Buffet vlastne prišiel k svojim peniazom?

Najvplyvnejší človek na planéte

Je rok 1935. Warren má päť rokov a sleduje svojho otca, burzového makléra ako sedí nad stolom plným papierov a študuje grafy a čísla. Americká Ekonomika sa spamätáva z hospodárskej krízy a Warren Buffet prichádza na to, že ho grafy nesmierne priťahujú. Presne za 70 rokov radí časopis Time Warrena Buffeta medzi 100 najvplyvnejších ľudí na planéte.

Cesta cez Coca Colu

Najobľúbenejšie pitie Warrena Buffeta je Coca Cola s príchuťou Cherry. Nejde len o to, že mu chutí, ale hlavne má na Coca Colu krásne spomienky. „Keď mi bolo šesť rokov, kúpil som balenie plechoviek Coca Coly a potom som ich na bicykli rozvážal a predával každú o jeden cent drahšie,“ spomína s úsmevom Buffet. Zisk z plechoviek bol 20% a Buffet sa rozhodne vyskúšať tento postup vo väčšom. V jedenástich rokoch kupuje svoje prvé akcie a potom ich predáva. Funguje to rovnako ako plechovky s Colou. Buffet rozbieha nehnuteľnosti, pozemky.

Buffet to vidí inak

Zakladá si svoju vlastnú firmu Buffet Partnership. Warren Buffet má dar, schopnosť presne odhadnúť smer trhu a vývoj udalostí v obchodnom svete. Nakupoval akcie spoločností, ktoré všetci ostatní investori nechali plávať, pretože pre nich boli bezcenné. Investoval napríklad do American Express alebo Berkshire Hathaway. Podľa Wall Street mali obe tieto spoločnosti skrachovať počas pol roka. Ale Buffet to videl inak. Kúpil akcie a zarobil.

Najznámejšie hesla Warrena Buffeta:

Warren Buffett číta názory analytikov, len keď v novinách nie sú žiadne iné vtipy.

Môžem mať všetko, čo chcem, ale nemusím to mať dvakrát, nemusím to mať dvakrát väčší a nemusím to mať dvakrát drahšie, než je nutné.

One Response

  1. Martin 16. 09. 2011