Vstúpte do nového roka s dôverou v podnikanie

S príchodom nového roka každý z nás hodnotí uplynulý rok a plánuje si nový – lepší. V podnikaní to nie je inak. Bez ohľadu na to, či už podnikáte dlhšie, alebo ste sa len tento rok rozhodli pustiť do vlastného podnikania, nezabudnite myslieť najmä na to, aby bola vaša značka jasne rozpoznateľná a aby vám ju nikto neukradol. K tomu vám pomôžu najmä dve veci – kvalitné logo a ochranná známka. Vďaka nim prinesiete svojmu podnikaniu nielen prestíž, ale aj toľko potrebné odlíšenie vašich produktov, nápadov alebo služieb od konkurencie.

V čom ste iní?

Každý podnikateľ si vždy stojí za svojím produktom alebo službou a musí si byť dobre vedomý toho, čím sa odlišuje od konkurencie. Okrem samotnej kvality ponúkaného tovaru je potrebné zamerať sa na rozdiely najmä z audiovizuálneho hľadiska, pretože pre ľudský mozog sú vizuálne vnemy veľmi silnými impulzmi, ktoré dokáže rýchlo vnímať, klasifikovať a ukladať do podvedomia. Preto je pre každý podnikateľský zámer vždy mimoriadne dôležité vybrať zaujímavý názov spoločnosti, pútavé logo alebo slogan. Svojich potenciálnych klientov však môžete upútať aj farebnou kombináciou alebo tvarom obalu, pútavou zvodkou alebo kombináciou zvukov. Možností je veľa a správny branding je najlepší spôsob, ako sa odlíšiť od konkurencie.

Bez právnej ochrany sa vystavujete neustálemu riziku

Či už máte úplne jedinečný produkt alebo službu, alebo pôsobíte v segmente, ktorý je presýtený podobnými produktmi a službami, vždy myslite na svoju ochranu. Často sa totiž môže stať, že vaša konkurencia sa bude chcieť neúmyselne alebo úmyselne priživiť na dobrej povesti, ktorú ste si vybudovali. Aby ste tomu zabránili alebo sa pred takýmito nezákonnými útokmi ochránili, je vhodné rozhodnúť sa pre registráciu ochrannej známky. Môžete o to požiadať prostredníctvom Úradu priemyselného vlastníctva, kde podáte žiadosť o zápis a registráciu, vyplníte rôzne formuláre a počkáte na preskúmanie žiadosti. Až po splnení všetkých formalít bude ochranná známka zaregistrovaná a vy sa stanete vlastníkom ochrannej známky – symbol ® budete môcť pridať k názvu svojej spoločnosti alebo logu počas 10 rokov jej právoplatnosti. Rovnaký proces, len o niečo zložitejší, vás čaká, ak máte podnik, ktorý presahuje naše hranice, a chcete si zaregistrovať ochrannú známku v celej EÚ.

Nebojte sa obrátiť na odborníkov

Ak sa vám zdá celý proces registrácie ochrannej známky zložitý, môžete sa v súčasnosti ľahko obrátiť na špecializované spoločnosti, ktoré všetko vybavia za vás a poskytnú vám komplexné služby. Náklady na registráciu ochrannej známky závisia od toho, kde ju chcete zaregistrovať – či len na Slovensku alebo v celej Európskej únii. Ak sa obrátite na spoločnosť zaoberajúcu sa registráciou ochranných známok, cena bude zahŕňať štandardnú rešerš, výber správnej triedy ochrannej známky a spracovanie a odoslanie prihlášky. Okrem toho môžete všetko spracovať a sledovať online bez jedinej návštevy. Ušetríte tak veľa času, zbytočných výdavkov a problémov. Potom si už môžete len užívať jedinečnosť a odlíšenie od konkurencie.

Ochranná známka vám ušetrí veľa problémov a bezsenných nocí a ochráni vás pred nezákonným konaním vašich konkurentov. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o vysokú počiatočnú investíciu, určite to tak nie je – potenciálne straty by boli mnohonásobne vyššie.