Pripravte svoje auto na dlhú zimu

Zimné obdobie je zaťažkávajúcou skúškou nielen pre nás, ale aj pre náš automobil.

Tá pravá zima prišla do našich končín len nedávno, preto ak sa chcete vyhnúť problémom s autom a nechcete zažiť to, čo väčšina šoférov cez zimu (štartovanie auta pomocou štartovacích káblov), pripravte svoje auto na zimu.

Nemrznúca zmes v ostrekovačoch 

Pred príchodom zimy je nutnosťou vymeniť letnú zmes v ostrekovačoch za zimnú nemrznúcu zmes. Ak mávate auto v garáži a nejazdíte tak často, môže sa stať, že zabudnete vymeniť letnú za nemrznúcu zimnú. Skontrolujte si, či máte v ostrekovačoch nemrznúcu zmes, aby sa nestalo, že keď budete potrebovať ráno očistiť okná od námrazy, budete mať v ostrekovačoch letnú zmes.

Vynikajúcou pomôckou cez zimu sú aj fólie proti námraze. Výrazne vám skrátia čas čistením predných skiel najmä ráno, keď sa ponáhľate do práce. Fóliu jednoducho stiahnete, zbavíte ju snehovej pokrývky a zrolujete do kufra auta. Praktická a navyše aj lacná pomôcka.

Skontrolujte si autobatériu

Autobatéria má byť plne funkčná. Ak máte staršiu autobatériu, venujte jej dostatočnú pozornosť. Staršie autobatérie nemusia zvládnuť silné mrazy a vaše auto sa stane prakticky nepojazdné.

Životnosť batérií ovplyvňuje frekvencia štartov, charakter jázd, ale aj náročnosť elektrických zariadení. Autobatérie nemajú rady časté štarty a krátke trasy. Batérie sa nestíhajú dostatočne dobiť a ich životnosť sa skracuje.

Autobatérie si dokážete pozrieť aj sami. Nejedná sa o čelné prevodovky, čiže prevodovky so súbežnými hriadeľmi, ktorých výmenu by ste mali zveriť do rúk skúsených automechanikov.

Ak podceníte starostlivosť o autobatérie, riskujete, že ostanete niekde stáť, lebo auto nebudete môcť naštartovať.

Stav manuálnej prevodovky

Keď už sme pri tých prevodovkách, skontrolujte si, či vám manuálna prevodovka funguje a či vám nevyskakuje a nezadrháva sa. Vo firmám sa stretávajú častejšie s paralelnými prevodovkami. Nezabúdajme na to, že prevodovky nemajú len autá, ale aj stavebné a priemyselné stroje.

Nenechajte sa zaskočiť chladným zimným počasím a skontrolujte si predovšetkým nemrznúcu zmes, kvalitu stieračov, gumy na stieračoch, kvalitu prevodovky a funkčnosť batérie.