Refinancovanie hypotéky sa nemusí oplatiť každému

Možno ste v situácii, že ste si pred pár rokmi kúpili nový byt a financovali ho hypotékou. Dnes vám hypotekárna kalkulačka ukazuje, že úroky na hypotekárnych úveroch poklesli a vy by ste si mohli znížiť výšku mesačnej splátky. Mali by ste do toho ísť? Pokúsime sa vám odpovedať.

To, či začať riešiť s bankou refinancovanie hypotéky nezávisí len od aktuálnych úrokových sadzieb. Dôvodov pre refinancovanie môže byť v skutočnosti viac.

„Pre väčšinu klientov je jediným dôvodom k refinancovaniu výška úroku. Refinancovanie má však pre klienta celý rad ďalších výhod. Pri refinancovaní si napríklad klient môže navýšiť existujúci úver až o 5 % (najviac však 2 000 eur) bez toho, aby musel dokladovať výšku príjmu. Klient má tiež možnosť predĺžiť dobu splácania, fixáciu úveru či zmeniť ďalšie produkty a služby, ktoré má v súvislosti s hypotékou, za výhodnejšie,“ hovorí odborník Martin Bittara zo spoločnosti FinGO.

Na možné refinancovanie sa treba preto pozrieť komplexnejšie a posúdiť všetky relevantné faktory. Vybavovať si novú hypotéku, ak je rozdiel v úrokových sadzbách len niekoľko desatín percenta, sa v konečnom dôsledku nemusí oplatiť, ak pridáme do rovnice aj poplatky za predčasné splatenie úveru. Na druhej strane napríklad predĺženie fixácie úveru môže byť už dostatočný dôvod na refinancovanie. Práve z týchto dôvodov sa odporúča vyhľadať skúseného finančného sprostredkovateľa, ktorý zanalyzuje vašu situáciu a urobí vám presnejšie porovnanie hypoték.  

Existuje aj iný dôvod refinancovania. Ak máte na krku okrem hypotekárneho úveru aj ďalšiu pôžičku od nebankovky, spotrebný úver či leasing, vhodným riešením pre vás môže byť konsolidácia.  

„Ide o  zlúčenie dvoch alebo viacerých úverov do jedného s cieľom znížiť si mesačnú splátku a ušetriť,“ vysvetľuje Bittara.

Keďže hypotekárny úver má nižší úrok ako ostatné typy úverov, na takomto riešení si môžete znížiť vaše mesačné splátky a ušetriť značné finančné prostriedky. Okrem toho získate ešte aj lepší prehľad o vašich výdavkoch. Potrebujete len nehnuteľnosť, ktorú použijete na krytie nového úveru.

Fingo je finančno-sprostredkovateľská spoločnosť, ale aj férový porovnávač hypoték, investícií a poistenia. Klientom umožňuje rýchle a nezávislé porovnanie produktov bánk či poisťovní a skontaktuje ich so skúsenými finančnými špecialistami v ich okolí. Makléri Fingo.sk pôsobia na celom území Slovenska. Pomáhajú zjednodušiť výber vhodného produktu a ušetriť tak čas, energiu ako aj peniaze.