Finančný poradca — návod na použitie

Mať finančného poradcu by malo byť tak normálne ako mať svojho zubára. Finančný poradca je psychológ cez peniaze. Stará sa o to, aby vaše peniaze zarábali ďalšie peniaze a je vaším sprievodcom vo finančnej džungli. Ak chcete zabezpečiť svoje deti na niekoľko rokov dopredu alebo udržať si svoju životnú úroveň nech sa stane čokoľvek, finančný poradca sa vám bude hodiť. Áno, môžete si všetko naštudovať sami. Ale vzhľadom k tomu, že každý rok vzniknú stovky nových finančných produktov a niektoré zmluvy u stavebného sporenia majú cez tridsať strán, prečo sa tým zaťažovať. Váš finančný poradca všetko preštuduje za vás.

Tyhle odmietnite hneď

Nejspíš svojho finančného poradcu už dávno máte, ale pre istotu si zopakujme ako sa líšia skvelý finančný poradca od priemerného. Keď vyberáte finančného poradcu, určite sa hneď zo začiatku vyhnite nasledujúcim trom typom:

Finančný poradca začiatočník: spoznáte ho podľa toho, že vás nepočúva a neudržiava s vami očný kontakt. Je nervózny, zo svojej tašky vyťahuje množstvo letákov a papierov a keď mu položíte otázku – napríklad sa spýtate na najvýhodnejšej sporiaci účet – povie vám, že je to zaujímavá otázka a odpoveď začne hľadať v reklamných letáčikoch, ktoré si doniesol so sebou. Občas je nepríjemne snaživý a volá vám niekoľkokrát denne.

Finančný poradca manipulátor: charakteristickým znakom takýchto poradcov je zložka, ktorú vytiahne hneď na prvej schôdzke s vami. V zložke má pre vás pripravený nový účet, novú poistku, nový úver, všetko si pripravil bez toho aby s vami pred tým hovoril a zistil si čo naozaj potrebujete. Jeho cieľom je predať vám to, čo má vo svojej zložke. Finančný poradca manipulátor sa snaží, aby ste aspoň nejakú zmluvu podpísali už na vašej prvej schôdzke. Snaží sa byť charizmatický, aby ste si k nemu čo najrýchlejšie získali dôveru. Schôdzku s vami vníma ako obchod, preto sa snaží byť extrémne vtipný a sympatický a prehnane používa cudzie slová, aby vás upozornil na svoj finančný rozhľad.

Priemerný finančný poradca: priemerného finančného poradcu spoznáte tak, že vám kladie povrchné otázky typu: máte poistku? Šetríte si na dôchodok? To je zle. Vy napríklad plánujete nové auto. Dobrý finančný poradca sa spýta: auto je dobrá vec, ale môžem sa spýtať kam pôjdu vaše deti študovať? Neláka je nejaká súkromná vysoká škola? Neuvažujú o štúdiu v zahraničí? Áno? A ak teraz budeme investovať do nového auta, máme finančnú rezervu na štúdium vašich detí? Takhle s vami priemerný finančný poradca hovoriť nebude.

Kde takého poradcu nájsť? „Najlepší spôsob je osobné odporúčanie niekoho, kto s takým poradcom už má dobrú skúsenosť a môže jeho služby odporučiť,“ hovorí Marta Gello, generálna sekretárka spoločnosti AFIZ, ktorá v ČR združuje a kontroluje finančných poradcov. Finančný poradca, ktorý vašim známym vybavil výhodnú hypotéku alebo výhodne zaviazal ich úspory a navyše je sympatický, má to najlepšie odporúčanie. Ak žiadny dobrý tip od známych nemáte, hľadajte na internete. „Vždy je dobré si urobiť vlastný prieskum trhu. Zistiť, čo firmy či jednotlivci ponúka, konieckoncov keď si vyberáte dovolenku, tak taky nevezmete hneď tú prvú ponuku, ktorá vám príde pod ruku,“ vyvětluje Gello. Na internetových stránkach poradenských spoločností nájdete zoznamy finančných poradcov, ktorí sú u nich zaregistrovaní a môžete kontaktovať priamo je. Alebo požiadajte spoločnosť, nech vám sama niekoho odporučí. Finančného poradcu máme. Ako ho teda používať?

Zistite, kto to je a potom sa mu zverte

Prvé stretnutie si dohodnite u neho v kancelárii alebo v kaviarni, ďalšie potom pokojne u vás doma. Hneď na prvej schôdzke sa svojho poradcu opýtajte ako pracuje, akým školením za poslednou dobou prešiel, či sa môže pochváliť nejakú výbornú referencií a prečo pracuje ako finančný poradca. Hovorte o ňom a chcite vedieť všetko, čo sa týka jeho práce. Až potom začnite preberať vaše financie.

Ako často sa s finančným poradcom stýkať

Minimálne dvakrát ročne. Váš finančný poradca by vám však mal byť kedykoľvek k dispozícii. Obracať sa na neho môžete kedykoľvek máte otázku na nejaký nový produkt, ktorý vás zaujal, alebo keď sa zmení vaše životné situácie – čakáte ďalšie dieťa, zarábate o dvadsať tisíc viac, máte nového partnera – na všetky tieto nové udalosti by mal váš finančný poradca reagovať novým finančným plánom.
Ak máte pocit, že je u vás všetko rovnaké a svojho poradcu teda stačí vidieť raz za päť rokov, tak sa mýlite. Inflácia má veľký vplyv na vaše peniaze, ich hodnota tak môže klesať alebo vzrastať a preto je nutné s peniazmi neustále pracovať. Navyše rastú vaše deti, začínajú chodiť do rôznych krúžkov alebo nastupujú na vysokú školu a vy za ne míňate viac. Meníte sa aj vy. Môžete byť náročnejšie čo sa týka napríklad rekreácie alebo bývania, vaše životné náklady sa dvíhajú. Alebo naopak deti odchádzajú z domu, máte viac peňazí a menšie náklady. Práve s týmito situáciami môže váš finančný poradca pracovať. Preto ho informujte a vyžadujte komunikáciu.

Ktoré dokumenty budete potrebovať

Všetky, ktoré sa týkajú vašich poistiek, sporenie, banky a hypoték a podobne. Z týchto formulárov môže finančný poradca vyčítať čo najviac budete potrebovať a naviac vám odporučiť v ktorých poistkách pokračovať a ktoré zrušiť, pretože sú u inej banky výhodnejšie. Rovnako to možno vykonať u hypotéky, bežných účtov, a podobne. Niekedy budete potrebovať aj svoje osobné doklady, pretože bude potreba finančnému poradcovi vybaviť plnú moc vďaka ktorej bude môcť veľa vecí vybaviť za vás.

Ako s poradcom komunikovať

Vždy ho žiadajte o jasné a jednoduché vysvetlenie. Ak vám finančný poradca oznámi: a tady týchto 100 tisíc dáme na zaistený fond, pýtajte sa: a čo je to zaistený fond? A koľko z toho teda budem mať? A prečo je tento fond najlepší? A aké sú ešte iné možnosti? Nehanbite sa a pýtajte sa.
Navyše vo chvíli keď vám váš poradca bude chcieť navrhnúť nový finančný plán, požiadajte ho nech vám všetko dá písomne. Akýkoľvek jeho návrh si nechajte napísať na kus papiera a podpísať jeho rukou. Keby váš finančný poradca niečo „pokazil“ nemáte sa čoho báť. S papiermi v ruke si môžete jednoducho sťažovať.

Je dobrý? Udržte si ho

Ak je váš finančný poradca naozaj výborný, udržte si ho. Ako? Úplne najväčší pochvalou a motiváciou vášho finančného poradcu je deň, keď mu poviete, že si jeho prácu vážite a dáte mu papier, kde budú dva tri kontakty na vašich priateľov, ktorým ste odporučili jeho služby.
Keď si so svojim poradcu vytvoríte vzťah, budú pre vás oboch vaša spolupráca príjemnejšie. Navyše, ak by sa niekedy stalo, že vášho finančného poradcu „prevelia“ na inú pozíciu, neprídete o neho.

Kde nájsť finančného poradcu

www.afisp.sk
https://www.goodgame-bigfarm.eu/
www.fincentrum.com
www.ovb.sk
www.partnersgroup.sk

8 komentárov

  1. Lener 24. 06. 2010
    • Martin 16. 09. 2011
  2. Patrik 3O0OE 24. 06. 2010
  3. Martin 07. 09. 2011
    • Pavol Kočiš 08. 09. 2011
  4. Martin 24. 10. 2011
  5. imrich 04. 11. 2011
  6. Martin 19. 11. 2011