Nerovnosti v platoch

Nie ste spokojní so svojím platom? Nie ste jediní. Pretože nedávne prieskumy na Slovensku ukázali, že rozdiely v platoch v jednotlivých profesiách sú naozaj značné a zarážajúce. Veď si len zoberte taký príklad architekta a murára. Obaja pracujú na stavbe akurát ich finančné ohodnotenie je celkom iné.

Zatiaľ čo architekt dom navrhne a sleduje postup prác, murár sa naozaj na výstavbe podieľa a skutočne sa „namaká“. Ako by ste ich na výplatnej páske ohodnotili vy? Je jasné, že väčšina z nás by asi dopriala viacej peňazí práve robotníkovi ale realita je trochu iná. Kým architekt dostane niekoľko tisíc eur, murár musí pomaly vyžiť s minimálnej mzdy. Je jasné, že rozdiely v platoch sú až príliš veľké a to nie len u nás. Zastaví sa to vôbec niekedy?

To, že narastá nerovnosť v našich prijímoch nie je otázkou iba pár rokov, ale deje sa to prakticky už dlhšie. Možno by sa dalo dokonca tvrdiť, že vo svete celkovo zanikla akákoľvek rovnosť a regulácia v tejto oblasti. A tak sa stretávame s tým, že chudobní ľudia žijú pomaly na hranici biedy a naopak tí bohatí sa majú stále lepšie.

My na Slovensku nie sme ešte na tom tak zle, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Možno vás prekvapí fakt, že najvýraznejší rozdiel vidieť v Amerike. Síce je to krajina, ktorú automaticky považujeme za prosperujúcu takmer bezchybnú, no stačí sa pozrieť na ich životnú úroveň. Mnoho ľudí si tam nemôže dovoliť ani zdravotné poistenie, ktoré je napríklad u nás povinné a musia ho mať uzatvorené všetci od narodenia. Alebo ďalší príklad je ten, že v Amerike už úplne vymizla tzv. stredná vrstva obyvateľstva, teda tí, ktorí na tom nie sú až tak zle ale ani najlepšie, zostali len tí chudobnejší a bohatí.