Paušál vs. kredit – ktoré je výhodnejšie?

Keď sa v živote rozhodujeme pre výber z viacerých alternatív, každá z možností má dve strany mince. Má svoje pozitíva aj negatíva, inak to nie je ani medzi rozhodovaním sa, či paušál alebo kredit.

Poďme sa teda pozrieť na svetlé a tienisté stránky tejto dvojice, možno práve to vám uľahčí výber, ak sa neviete medzi paušálom a kreditom rozhodnúť. Navyše nás čaká predvianočné obdobie plné ošiaľu a nákupov, preto možno oceníte túto tému, ak chcete obdarovať samých seba novým mobilným telefónom.

Využiť vianočné ponuky operátorov alebo vyhnúť sa radšej vianočnému ošiaľu?

Aj keď si to možno pripúšťame s ťažkým srdcom, vianočné obdobie sa nezadržateľne blíži a nakupovanie darčekov s ním spojené taktiež. Či už chcete obdarovať svojich blízkych alebo samých seba, je dôležité premyslieť si nápady na darčeky, aby ste ich mali v predstihu a vyhli sa tak nakupovaniu na poslednú chvíľu.

Ak ste sa tento rok rozhodli pre nový mobilný telefón, je možno dobré počkať si na vianočné ponuky od operátorov, ktorí vám môžu ponúknuť nový mobil aj s výhodným paušálom k nemu. Často sa stane, že vám k mobilu pribalia aj rôzne iné darčeky či benefity. Preto pri mobilnom telefóne je možno lepšie počkať si na vianočné ponuky.

Niekedy sa však stáva, že práve po „vianočnom bláznovstve“ a vianočných ponukách prídu po novom roku ešte výhodnejšie ponuky od operátorov a mnoho ľudí sa tak „okašle“. Preto si zvážte, ako veľmi sa s kúpou mobilu či paušálu ponáhľate, a podľa toho sa rozhodnite.

Nový mobil s paušálom alebo mobilný telefón s kreditom?

Ďalšia dilema môže nastať pri premýšľaní o paušále alebo kredite. Ak sa rozhodnete pre paušál, automaticky vám operátor ponúkne k paušálu aj nový mobilný telefón. Pri mesačných platbách tak budete splácať s paušálom aj nový mobil.

Problém môže nastať v momente, keď ste nútený zaviazať sa, podpísať zmluvy a okrem výhody treba dodržiavať aj zmluvné podmienky. Samozrejme, ak nezaplatíte mesačnú platbu, operátor vás môže odpojiť od siete. Je to však výhodná kúpa najmä pre tých, ktorí si nemôžu v danej chvíli dovoliť veľkú platbu za telefón. Ceny sú výhodnejšie, nemusíte riešiť, či máte kredit dobitý, navyše, ak ste dlhoročným zákazníkom u operátora, môže vám ponúknuť výhody či lepšie ceny oproti novým zákazníkom.

Ak ste však našli svoj vysnívaný mobil v obchode a rozhodli ste sa ho kúpiť samostatne, využite radšej možnosť kreditu. Ak viete, akú máte mesačnú spotrebu a koľko miniete a ste ochotný minúť, nabijete si toľko peňazí, ako vyhovuje vám, a regulujete si tak svoju spotrebu sám. Nie ste ničím viazaný, nepodpisujete zmluvu, len si kúpite SIM-kartu s kreditom, ktorú zaregistrujete, aktivujete a môžete využívať svoj telefón naplno. A jednou z najväčších výhod je práve rýchlosť.

K nevýhodám kreditu patrí najmä to, že naproti paušálu vás hovory, SMS či mobilné dáta môžu stáť v konečnom dôsledku viac. Kredit vám môže tiež dôjsť v najmenej očakávanej chvíli a nebudete mať tak viac možnosť telefonovať či písať, kým si kredit nanovo nedobijete.

Vyberajte podľa svojich potrieb

Rozhodujte sa podľa svojich odsledovaných mesačných platieb za paušál alebo kredit z minulosti. Sami viete, za čo platíte najviac, či viac telefonujete, esemeskujete alebo ste online na mobilnom internete. Vyhnite sa tomu, že budete platiť za niečo, čo poriadne nevyužijete. Alebo budete zbytočne veľa preplácať. Na internete si viete skontrolovať aj porovnanie paušálov. Ak si nie ste istý, skúste si na pár mesiacov kredit a uvidíte vy sami, čo vám najlepšie vyhovuje.

Pokiaľ vyberáte pre iného člena rodiny, napríklad pre svoje dieťa a nie pre seba, rozmyslite si svoj výber. Často sa stáva, že deti minú oveľa vyššie sumy, ako ste ochotní zaplatiť, najmä za mobilné dáta, preto si určte sami hranicu, ktorú ste ochotní mesačne za paušál či kredit zaplatiť. Aby sa nestali nedorozumenia a nepríjemné situácie spojené s následným ďalším vybavovaním. Súčasná ponuka paušálov a operátorov, u ktorých si môžete kúpiť SIM-kartu, je taká pestrá, že nebudete mať určite problém rozhodnúť sa správne.