Ako funguje UV lampa

Asi ste už počuli o tom, že vo vode sa okrem pozitívnych látok nachádzajú aj škodlivé baktérie a nežiaduce chemické zložky, ktoré kontaminujú vodu. Tie sa dostávajú do vody z rôznych septikov, žúmp, ale taktiež nám vodu môžu znečisťovať aj rôzne malé hlodavce a niektoré druhy hmyzu. Podľa chemických rozborov sa v zdrojoch pitnej vody nachádzajú aj stopy drog, antibiotík a časti liečiv, ktorými si dobrovoľne sami škodíme a znečisťujeme našu vzácnu vodu. Našťastie na trhu je veľmi veľa možností na správnu úpravu vody. Sú to rôzne filtrácie a medzi najznámejšiu a najekologickejšiu úpravu vody patrí metóda UV lampy. UV lampa je veľmi efektívna a dosahuje úspešnosť až 99,99% čím je účinnejšia, ako klasický chlór.

Slovensko patrí ku krajinám, ktorá má veľmi kvalitnú vodu čo si možno často krát ani neuvedomujeme. V našej krajine máme veľké množstvo minerálnych prameňov a vodných zdrojov. Napríklad Grécko, ktoré si poviete, že je od nás kúsok nemá veľmi kvalitnú vodu a preto sa odporúča počas dovoleniek piť radšej balenú vodu.

UV lámp je široké spektrum, a preto je najlepšie sa pri výbere poradiť s certifikovaným odborníkom, ktorý vám poradí aký druh bude pre vaše využívanie najlepší. Je rozdiel či budete UV lampu používať na dennej báze, alebo iba napríklad na víkendovej chate. Ceny sa, preto môžu pohybovať v stovkách až v tisícoch eur. Líšiť sa môžu od seba svojou veľkosťou, a teda aj vo výkone UV žiarenia. Pri výrobe sa používa vysoko kvalitná nehrdzavejúca oceľ a samozrejme, každá lampa musí mať aj certifikát kvality.

Vo vode sa vyskytuje veľké množstvo baktérií, ktoré môžu dlhodobou konzumáciou vo forme vody spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Najčastejšie sa vyskytujú vo vode baktérie, o ktorých sme už veľa krát mohli počuť v spojitosti s kontamináciou vody. Medzi najznámejšie baktérie patria: Escherichia coli, známejšia pod názvom E.coli, enterokoky zase spôsobujú zápal močového traktu, infekčnú endokarditídu, divertikulitídu a meningitídu.

Investovať peniaze do UV lampy je určite rozumný nápad, za ktorý sa vám a vašim deťom zdravie v budúcnosti poďakuje.