Ako pomôže štát zamestnať sa mladým?

Na Slovensku nie je žiadnym tajomstvom, že mladí ľudia alebo povedzme čerství absolventi stredných, či vysokých škôl si nemôžu nájsť uplatnenie na trhu práce. Čím to je? Nedostatkom kvalifikácie? Je problémom málo pracovných skúseností? Každopádne to nie je vina mladých ľudí, že pomaly každý jeden je nezamestnaný. Aby všetko v tejto oblasti fungovalo, musí byť dobre nastavené vzdelávanie a hlavne v tých odboroch a budúcich profesiách po, ktorých je dopyt a to nie len zo strany firiem.

Dnes by chcel každý sedieť v kancelárii, pomaly nič nerobiť a dostávať za to peniaze. Práve preto sa mnohí odborníci zhodujú na tom, že v budúcnosti a že to bude už o pár rokov budú na vzostupe zamestnania ako murár, maliar, stavbár…. Všetko klasické zamestnania, ktoré v dnešnej dobe nechce pomaly nikto robiť.

Taká je doba a štát si zrejme už uvedomuje, že naše školstvo na tom nie je najlepšie a tak sa snaží napraviť napáchané škody ako sa len dá. Po novom chcú poslanci schváliť zákon, ktorý poskytne dotácie tým firmám, ktoré zamestnajú absolventov škôl a univerzít.

Niečo podobné je už na Slovensku rozbehnuté, ale teraz by malo ísť o vyššie dotácie. V skratke ide o to, že ak zamestnávateľ poskytne prácu osobe do 29 rokov prispeje štát firme u ktorej bude pracovať každý mesiac sumou od 246,3 do 492,6 €. Niektorý hovoria, že toto bude najvyššia podpora proti nezamestnanosti mladých v doterajšej histórii Slovenska.

A naša krajina celkovo minie minie z eurofondov 146 miliónov € a čiastkou 64 miliónov prispeje Slovensko zo štátneho rozpočtu. Tak či onak jedno je isté a to to, že ak sa začne nezamestnanosť mladých ľudí riešiť včas a správnym spôsobom, o pár rokov nebude mať naša krajina problém s tým, že šikovný a vzdelaní absolventi odchádzajú za lepšou prácou radšej do zahraničia.