Ako sa pri podávaní daňového priznania nezblázniť?

 

Daňové priznanie je nepríjemnou povinnosťou každého podnikateľa a SZČO. Znamená to totiž, že bude potrebné štátu zaplatiť daň. Daňové priznanie musí byť navyše vypracované bezchybne, aby všetko sedelo. Inak hrozia pokuty.

Lehota na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie je každým rokom koniec marca. A mnohí podnikatelia túto povinnosť odkladajú na poslednú chvíľu. Potom to často vyzerá tak, že sa účtovníctvo nestíha, každý sa ponáhľa a v zhone sa robia chyby.

Účtovníci a aj daňový úrad majú v tomto období veľa práce a tak je každý v zhone a strese.

Ako sa pri podaní daňového priznania nezblázniť?

Daňové priznanie sa dá zvládnuť aj relatívne v pohode, načas a hlavne bez starostí.

Riešenie je jednoduché a vyžaduje si len dávku zodpovednosti a disciplíny. Stačí byť k účtovníctvu firmy zodpovedný a poctivo spolupracovať s účtovníkom počas celého roka.

Problémy nastávajú vtedy, keď podnikateľ nič nerieši a úplne všetko necháva na účtovníka. A tiež vtedy, keď sa podanie daňového priznania odkladá na poslednú chvíľu.

Pre účtovníka a rovnako aj pre vás nie je nič horšie, ako keď nemáte vo veciach poriadok. A keď vás navyše tlačí čas nie len pre daňové priznanie, ale aj ostatné povinnosti ako spracovanie miezd a podobne.

Preto by ste mali účtovníctvo riešiť v predstihu. Ak si myslíte, že nestíhate, požiadajte o odklad. Urobte tak ale dostatočne včas.

A nezabúdajte, že 31. marec nie je termín len na podanie daňového priznania, ale aj na zaplatenie dane. Platbu by ste nemali odkladať. Mali by ste s ňou vopred počítať a pripraviť sa na ňu.

Účtovník alebo účtovnícka firma?

Niekedy je dobré zvážiť, či sa neoplatí zvoliť služby účtovníckej firmy, namiesto účtovníka. Účtovník/čka, pracuje sám a tým pádom máva pomerne málo času. A to už aj počas roka. Čo platí dvojnásobne v období, kedy sa podáva daňové priznanie.

Preto by ste sa mali snažiť mu prácu čo najviac uľahčiť, alebo si vybrať profesionálnu účtovnícku firmu. Tam sú výhody zrejmé. Takáto firma má viac zamestnancov, teda aj lepšie podmienky. Časovo sa vám prispôsobí a zabezpečí, aby bolo všetko na čas, za čo aj zodpovedá.

Je s vami v stálom kontakte a dobrá účtovnícka firma vám pomôže aj optimalizovať náklady. Rozhodnite sa teda, čo je pre vás lepšie. Nie vždy sa oplatí rozhodovať len podľa ceny.