Diamanty na trhoch vytláčajú zlato

Nie je to tak dávno, čo jednou z najžiadanejších komodít na trhu bolo zlato. Mnohí investori to považovali za najlepšiu možnú investíciu, pretože si mysleli, že na zlate sa nedá prerobiť. Keď si ľudia kúpili zásnubné prstene zo zlata, je to považované za podobnú investíciu. Keď zlato v roku 2011 dosiahlo svoj vrchol a to 1 900 USD za uncu, nastal pád. Jeho cena klesla takmer o tretinu a investori začali hľadať náhradu za tento drahý kov. A veľmi rýchlo ju našli – začali kupovať diamanty.

screen-sperky-a-diamanty-sk

Prečo vzrástol dopyt po diamantoch?

Odpoveď je veľmi jednoduchá až banálna. Cena diamantov nešla hore len preto, že sa o ne začali zaujímať, ale aj kvôli tomu, že v Číne sa stali hitom diamantové šperky. Teda hlavne diamantové zásnubné prstene. Tie boli znakom bohatstva a lásky zamilovaných párov hlavne v Európe a v USA. Čo sa teda stalo, že sa k ním pridala aj Čína? Okrem čínskeho obrovského ekonomického progresu sa začala v praxi prejavovať aj politika „jedného dieťaťa“, takže v Číne je viac mužov ako žien. A keď žena chce diamantový prsteň, tak muža, ktorý jej ho kúpi, nájde. Spojte toto so silou a veľkosťou čínskeho trhu a zrazu to nie je žiadne prekvapenie.

Nemôže za to len Čína

Aktivitu na trhu s diamantmi nemá na svedomí len Čína, no určite má na tom svoj leví podiel. Ďalším faktorom, ktorý zvýšil záujem o diamanty, je ekonomická stabilizácia v USA. V roku 2013 mali Američania v diamantoch „uložených“ 23 miliárd USD, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o 16 %. Aj kvôli záujmu Američanov o diamanty sa ich cena vyšplhala na 1855 USD za karát. Nevýhodou diamantov je, že investícia do nich je oveľa náročnejšia – pri zlate to bol iba počet karátov, pri diamantoch to je ich farba, čistota, ostrosť a hlavne veľkosť. Preto predtým, ako investujete do diamantov, musíte preniknúť do ich tajov. No keď  chcete svadobné obrúčky s diamantmi, jednoducho si vyberte tie, ktoré sa vám páčia. Nemusíte byť burzový maklér, aby ste si dokázali vybrať tie pravé.