Pozná to každý rodič, nejednému to dokonca vháňa vrásky na tvár – chlapcov zaujímajú viac policajné nepriestrelné vesty, zbrane, akčné filmy a hra na strieľačky ako čokoľvek iné. U dievčat to sú zase bábiky a starostlivosť o ne, to je však úplne prirodzené, lebo materské inštinkty sa k dievčatku predsa len hodia viac ako tie zabijacké ku nevinným chlapcom. Čo na to hovoria psychológovia, odkiaľ to pramení a je na tom niečo nebezpečné?
Odkiaľ to všetko pramení
Psychológovia sa zhodujú, že hlavným dôvodom toho, že chlapcov bavia pištole, samopaly, lasery na mierenie a podobné vecičky, je testosterón. Práve ten vyvoláva túžbu po moci, dominancii a sile. Nie je to však nič neprirodzené, s týmto sa môžeme stretnúť nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Paviány bojujú o to, aby sa stali vodcami, to isté robia levy či muflóny. Nie je to nič neprirodzené, naopak, je to prirodzená súčasť genetickej výbavy každého muža. Samozrejme, že každý má inú hladinu testosterónu, tak u niektorých sa to prejavuje viac, u iných menej.
Je dôvod na obavy?
Veľa psychológov a rôznych výskumov sa zaoberalo touto problematikou. Doteraz však neexistuje žiadny relevantný výskum, ktorý by potvrdil to, že keď chlapcov viac fascinuje nočné videnie, zbrane a nepriestrelné vesty, je väčšia pravdepodobnosť toho, že budú neskôr agresívnejšími či viac bažiacimi po moci. Jednoducho, sú to len detské hry, ktoré nemajú zásadný vplyv na to, ako sa vaše dieťa bude ďalej formovať.
Čo by ste mali robiť?
V prvom rade im nič nezakazujte. Práve toto by mohol byť dôvod, aby sa na zbrane mohli namotali ešte viac. Je lepšie, keď im pokojne, bez výraznejších emócií, vysvetlíte, že je veľký rozdiel medzi skutočnými zbraňami a tými, s ktorými sa hrajú. Je možné, že niektorí chlapci vstúpia do policajného zboru či armády, iní si zase nájdu iné záľuby a profesie. Je to na nich samotných.