Zefektívnite chod vášho skladu

Nie každý podnikateľ potrebuje k svojmu podnikaniu väčšie skladové priestory, no pre niektorých je to nevyhnutnou súčasťou ich biznisu. Aj preto, ak patríte do tejto skupiny, mali by ste sa pokúsiť zvýšiť jeho efektivitu. Najlepšie to dokážete, ak spojíte tri oblasti – skladové regály a ich správne rozmery a rozmiestnenie, manipulačnú techniku s vychytávkami ako výsuvné vidlice či vážiace systémy a nakoniec vytvorením správnych pracovných podmienok zamestnancom. Kde začať?

Skladové regály sú dôležité

Regály sú pre váš sklad dôležité hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je, že každý materiál, tovar či výrobok bude mať svoje miesto, takže už nebude dochádzať k zmätenému pobehovaniu skladníkov, ktorí tovar hľadajú, zatiaľčo zákazník netrpezlivo čaká. Ďalšou výhodou je navýšenie skladovej kapacity, pretože niektoré regály merajú aj desiatky metrov. Dôležité však je, aby regály boli kompatibilné s manipulačnou technikou.

Pravidelná kontrola techniky

V prvom rade by ste mali mať dostatok manipulačnej techniky, ktorá by mala byť vybavená zariadením prispôsobeným k charakteru vášho skladu a materiálu, ktorý skladujete. Pretože nie každý vysokozdvižný vozík potrebuje otočné vidlice, no iný sa bez nich nezaobíde. Pravidelná kontrola najviac namáhaných častí ako pneumatiky, hydraulické hadice či reťaze je nutnosťou. Už len kvôli bezpečnosti na pracovisku a tiež kvôli tomu, aby ste sa vyhli prestojom v prípade, že sa vám jeden zo strojov nečakane pokazí.

Nezanedbávajte zamestnancov

Spokojný zamestnanec = efektívnejší zamestnanec. Preto si dajte záležať na kvalite prostredia – kvalitnejšie LED osvetlenie, výkonná vzduchotechnika, katalyzátory na vozíkoch či pracovný kútik, v ktorom sa budú môcť pracovníci v pokoji naobedovať, aby to nemuseli robiť medzi regálmi. Tiež sa ich pýtajte na ich postrehy a nebráňte sa ani teambuildingom. Takto môžete výrazne zvýšiť efektivitu vášho skladu.