Kreditka či debetka?

Aj keď by sa mohlo zdať, že kreditná karta je výdobytkom modernej doby, nie je tomu úplne tak. Na finančnej „scéne“ sa pohybuje už pekných pár rokov. Aj keď čoraz častejšie ľudia volia práve tento spôsob platby, ešte stále sa nájdu aj u nás na Slovensku takí, ktorí nedajú dopustiť na platbu v hotovosti. V dnešnej dobe je však platenie kreditnou kartou podstatne bezpečnejšie ako hotovosťou. Aj keby sa stalo, že vás okradnú, stačí iba zavolať alebo zájsť do banky a nechať si účet zablokovať. Teda v prípade ak nerobíte tú chybu, že so svojou kreditkou v priehradke peňaženky nosíte ja pin. No v žiadnom prípade nerobte!

No aj platobné karty nie sú všetky rovnaké. Aké rozdiely medzi nimi teda sú?

Stačí poznať jednoduchý rozdiel medzi nimi a to, že sú dva typy kariet a to debetná a kreditná. Oboma môžete bez obáv platiť cez internet v obchodoch a vyberať hotovosť z bankomatu. Rozdiel je v tom, že v prípade debetnej karty sa vám každá platba, ktorú zrealizujete strháva z vášho účtu, míňate si jednoducho povedané vlastné peniaze až dokedy neprídete k nule. No aj v takom prípade ňou môžete platiť, ak samozrejme máte na nej zriadenú možnosť míňať do mínusu.

Kreditná karta však nie je spojená s vaším účtom, a keď ňou platíte ako keby ste sa zadlžovali banke. Dlh splácate buď jednorazovo, alebo postupnými splátkami. A preto si ľudia stále mýlia pojmy a myslia si, že používajú kreditku, pričom v skutočnosti platia debetnou. Tú dostáva klient banky okamžite po otvorení si účtu v nej. O výdaj kreditnej karty si klient musí požiadať priamo v banke rovnako si v nej aj zvolí čiastku, ktorú mu banka „požičia“.