Na pracovný výkon vplýva aj optimálne zariadenie kancelárie

Na efektivitu práce v kancelárii vplýva do veľkej miery aj jej zariadenie. Preto mu treba venovať obzvlášť veľkú pozornosť, aby ste vy či vaši zamestnanci mohli podávať očakávané výkony. Na interiéri kancelárie sa neoplatí šetriť, ale použiť kvalitné materiály a aplikovať niekoľko základných zásad, ktoré priaznivo ovplyvnia prácu.

Začíname základnou kompozíciou

Optimálna kancelária pre jedného človeka má tvar štvorca, pre veľké open space priestory je vhodnejšia skôr obdĺžnikovitá kompozícia priestoru. Kancelária musí byť dostatočne presvetlená, čo zabezpečia veľké okná. Ak je miestnosť, v ktorej má byť zriadená kancelária, tmavšia, je potrebné ju rozjasniť farbami a zariadením. Ale o tom neskôr. Kancelárske priestory musia byť rozdelené na zóny – pracovnú zónu, ktorá je zároveň intímnou zónou zamestnanca, zónu určenú na skladovanie a takisto zónu určenú na rozhovory či jednania s inými kolegami a klientmi.

Steny a podlaha

Steny je vhodné zachovať čo najsvetlejšie. Odporúča sa teda použiť svetlé nátery, ideálne biele. Ak chcete netradičnú kanceláriu s prvkami prírody, môže byť využitý tatranský profil na obloženie steny. Ten je zaujímavou možnosťou aj v prípade, že je kancelária málo presvetlená, prípadne je pracovný stôl orientovaný k stene (v ideálnom prípade by mal byť k oknu). Drevom by sa však mala obložiť maximálne jedna stena.

Podlaha v kancelárií by mala byť tichá a ľahko udržiavateľná. Upúšťa sa od štandardných kobercov a čoraz viac sa uprednostňuje dlažba, prípadne vinylové podlahy. V domácich kanceláriách je však aj naďalej preferovaná drevená podlaha, ktorá dodáva priestoru útulnosť a pohodu potrebnú pre maximálne pracovné nasadenie.

Nábytok

Základom zariadenia každej kancelárie je pracovný stôl – ten musí byť dostatočne veľký, aby poskytol priestor pre laptop, na písanie a aj odkladanie dokumentov. Plusom je, ak má pod pracovnou doskou ďalšie praktické úložné priestory. Stôl má byť umiestnený čo najďalej od dverí a pri sedení pri stole sa máte pozerať von oknom. K stolu je potrebné zvoliť správnu kancelársku stoličku, a tá musí byť nielen pohodlná a odvetrávaná, no zabezpečiť aj ergonomické sedenie. Doplnkovým nábytkom sú regály. Farby by mali byť neutrále – odtiene dreva, biela, sivá či čierna.

Umelé osvetlenie

Do kancelárie má byť zabezpečený čo najväčší prísun prirodzeného slnečného žiarenia, ktoré stimuluje náš výkon. Ak to nie je možné, potom umelé žiariče vyberajte citlivo. Štúdie preukazujú, že studená biela farba LED svietidiel dokáže stimulovať stav bdelosti, a preto sa pod takýmto umelým osvetlením pracuje oveľa efektívnejšie.