Štát sľubuje, že daňové priznanie budeme mať raz na malom kúsku papiera a spoločnosť s ručením obmedzeným bude možné založiť za niekoľko hodín. Tieto sľuby a predstavy však v očiach bežného podnikateľa patrí maximálne do ríše divokých snov či úplne nereálnych rozprávok. „Čítal som, že firmu je možné založiť do necelého mesiaca,“ uvádza Jozef Krajčí, ktorý nedávno prišiel o prácu a začal s podnikaním. Realita a založenie spoločnosti však Krajčího prekvapily. „Skutočnosť je úplne iná. Ak ste naozaj dobrý a nejaký známy alebo právnik vám poradia čo máte urobiť, trvá založenie spoločnosti približne dva mesiace. Ja som však pri zakladaní urobil niekoľko chýb a navyše sa zdalo, že mi vždy na úrade chýba nejaký papier. Keď sa spätne obzriem a skúsim odhadnúť, ako dlho založenie trvalo, myslím že to bolo asi štyri mesiace,“ uznáva realisticky Krajčí.
Ak sa chcete vyhnúť podobné chybe, využite ready made spoločnosti. „Ready made“ znamená v angličtine niečo ako „predpripravené“. Tieto firmy založil niekto iný, spravidla sú bez akejkoľvek podnikateľskej histórie a nie je sa teda treba báť dlhov alebo nejakých záväzkov, ktoré by sa za spoločnosťou skrývali. Skvelé je, že založenie, alebo skôr prevod do vlastníctva také spoločnosti môže trvať niekoľko hodín až dní – podľa toho, aký zvolí poskytovateľ služby postup.
Ak ste cudzinci a chcete na Slovensku podnikať, budete tiež potrebovať doučovanie slovenského jazyka. Slovenský jazyk je krásny, ale najmä pre anglicky hovoriaci je veľmi ťažký. O niečo ľahšie je pre tých, kto hovorí slovanskými jazykmi, napríklad poľsky, rusky alebo česky. Aj napriek tomu, že viete podobný jazyk a po slovensky hovoríte na základnej úrovni, je perfektný Slovenčina pre podnikanie veľmi dôležitá. Len s ňou totiž budete môcť presne porozumieť miestnym pomerom a použiť svoje znalosti miestnych ľudí, ich kultúry a mentality vo svojom biznise. Vďaka tomu navyše získate náskok pred svojimi konkurentmi zo zahraničia a vyrovnáte sa miestnym byznysmenům.