Netradičné formy vzdelávania

Človek sa od narodenia neustále učí. Učíme sa chodiť, rozprávať, správať. Niektoré veci nutne potrebujeme k životu, iné sa učíme, pretože ich chceme vedieť a zaujímajú nás. Nutnosťou je aj chodiť do školy. Keď sa opýtate detí, čo nemajú radi, určite bude na poprednom mieste škola. Naopak, dospelí na školu spomínajú ako na obdobie , keď nemali veľké starosti a svet vnímali cez ružové okuliare.

Skončili ste so vzdelávaním?

Možno sme mali predstavu, že keď vypadneme zo školy, už nikdy sa nevrátime k učebniciam. Postupom času zistíme, že sme sa v mnohom mýlili. Nastúpime do práce ,a aj keď sme vyštudovali školu, nevyhneme sa rôznym školeniam alebo kurzom. Trendy sa v mnohom menia, a ak nechceme zaostávať, musíme sa prispôsobiť. A tak sa vzdelávame celý život. Niektorí dobrovoľne, iní pod tlakom.

Nové technológie – nové učenie

Nikto sa tomu nevyhne. Veď doba ide dopredu, prichádzajú nové technológie a postupy. Veď len taký mobilný telefón. Ak chcem mať a používať, musíme sa nevyhnutne naučiť niečo o jeho používaní. Chcete nový recept na skvelé jedlo alebo vyrobiť si krásnu tašku podľa návodu? Tiež sa to musíte naučiť, či už podľa osvedčeného receptu od susedky alebo podľa postupu na internete. Ale toto sú tie príjemné typy učenia. Vzdelávame sa aj inde.

Vzdelávajte sa efektívne

V práci nás často posielajú na rôzne kurzy a školenia. Musíme cestovať, sme unavení a efekt zo vzdelávania je diskutabilný. Inou možnosťou je e-leasrning. Určite ste o ňom niečo počuli, alebo ho dokonca absolvovali. Pri dnešnom rozmachu informačných technológií by bol aj hriech nevyužiť ho. Navyše naše pracoviská sú už technicky vybavené na najvyššej úrovni. E-learning je efektívnym prostriedkom, ako sa spojiť so študentmi alebo zamestnancami a odovzdať im cenné informácie na diaľku. Táto zatiaľ netradičná forma štúdia je určená prakticky všetkým, zvlášť pre zamestnancov na zvyšovanie kvalifikácie. Zamestnávateľ ušetrí náklady na dopravu, stravu a iné položky pre svojich pracovníkov. E-learning je určite rozumne a efektívne využitá investícia.

Cvičme svoj mozog

Nemôžeme poprieť fakt, že celoživotné vzdelávanie je súčasťou nášho života a práce. A faktom je aj to, že ten, kto chce kvalitne a plnohodnotne prežiť svoj život, mal by sa priebežne vzdelávať neustále. Nielenže si cibrí mozog, ale veľa vecí sa naučí, dozvie a ktovie, možno niektorá informácia mu zmení život natrvalo.