Ako šetriť

Dnes nemá nikto peniaze na rozhadzovanie. Isté veci si však zabezpečiť musíme. Ak teda potrebujete zrekonštruovať kúpeľňu či fasádu domu, siahnite po jednej z pôžičiek. Tie sa oplatia najmä ak by ste potrebnú hotovosť šetrili veľmi dlho. Poslúžia však aj napríklad na kúpu novej práčky, ak sa Vám ta stará nečakane pokazí. Pri požičiavaní peňazí akéhokoľvek typu si však treba dobre spočítať koľko nakoniec vrátite, aby Vás nezaskočili privysoké splátky alebo aj konečná suma.

Ďalším „žrútom“ peňazí je samozrejme auto. Ak ho však nevyhnutne potrebujete, či už k práci alebo na nutné nákupy potravín, veľa peňazí neušetríte. Ak Vám záleží na každom eure, nechajte ho častejšie dom a použite verejnú hromadnú dopravu alebo bicykel. Počas jazdy zbytočne nevytáčajte motor a jazdite rozumne a plynule, to Vám taktiež ušetríte zopár euro za benzín. Problém nastáva, ak sa v aute niečo pokazí. Opravy nie sú lacnou záležitosťou, a tak sa o vozidlo treba starať. Môžno by ste rozsiahlejšej oprave zabránili výmenou poškodenej časti. Lacné náhradné diely taktiež predstavujú určitú úsporu, takže ak už je nutné niečo vymeniť, nahraďte to lacnejšou variantou.

Ak sa povie šetrenie, väčšina z nás si predstaví obmedzenie výdavkov. Ale čo takto zarobiť viac peňazí? Ak Váš šéf nie je stotožnení s touto predstavou, a skôr by Vás vyhodil ako by Vám pridal, máte dve možnosti. Môžete si nájsť druhé zamestnanie, táto možnosť však znamená ešte menej voľného času na rodinu a domácnosť, alebo speňažíte to, čo už nepotrebujete. Na internet si môžete aj Vy podať inzerát, a predať tak nepotrebné oblečenie, náradie či detské hračky. Predáva sa skutočne všetko, využite aj Vy túto možnosť na zlepšenie rodinného rozpočtu.