Pôžička od Poštovej banky – recenzia a skúsenosti

Potrebujete si vybaviť pôžičku a chcete to uskutočniť osobne na pobočke nejakého subjektu, ktorý by vám požičal? Nebývate vo veľkom meste, ktoré má všemožné pobočky na každom rohu? Jeden druh pobočky je však (takmer) všade, pobočka pošty. A keďže Poštová banka spolupracuje so Slovenskou poštou, jej finančné produkty tak máte k dispozícii prakticky na každej pobočke pošty na Slovensku.

Výhody a nevýhody

Prvú výhodu sme si povedali už v úvode. Možnosť osobného vybavenia na pobočke takmer všade na Slovensku. Keďže Poštová banka má základ vo veľkej finančnej skupine, pôžičky ňou poskytované vyhovejú skoro každému. Ak by sme predsa len mali vybrať nejaké detaily, ktoré by sa u konkurencie našli výhodnejšie, tak napríklad pre podnikateľov môže byť znevýhodňujúci fakt, že Poštová banka by im pôžičku poskytla až po minimálne 2 rokoch nepretržitého podnikania. V prípade, že si budete chcieť požičať sumu blížiacu sa 30 000€, čo je maximálna suma, ktorú vám Poštová banka požičia, môže banka žiadať zaistenie, napríklad ručenie nehnuteľnosťou aj keď žiadateľ nemusí byť nevyhnutne vlastníkom tejto nehnuteľnosti. Pôžičku však získate bez poplatku za schválenie, bezúčelovo, s možnosťou pripoistenia a odkladu splátok o 6 mesiacov. Tento odklad je taktiež bez poplatkov, rovnako ako aj predčasné splatenie pôžičky. Samozrejme, omeškanie splátok je sankcionované, takže si treba dávať pozor na včasné platenie.

Kedy mi z Poštovej banky požičajú?

Ako býva zvykom pri pôžičkách z bankových subjektov,  ak ste klientom banky, stačí vám na získanie pôžičky okrem dovŕšeného 18. roku a trvalého pobytu na Slovensku už len občiansky preukaz. V opačnom prípade budete potrebovať ešte výpis bankového účtu, na ktorý vám požičané peniaze prídu a doklady o výplate mzdy, daňové priznanie alebo rozhodnutie o priznaní dôchodku (záleží to od toho, či ste zamestnanec, podnikateľ alebo ste na dôchodku). V súvislosti s dôchodkom je tu ešte jedna výhoda pôžičiek od Poštovej banky. Pôžičku môžu získať aj dôchodcovia do veku 70 rokov. Avšak maximálna doba splatnosti je v tomto prípade limitovaná na 3 roky.

Možnosti kontaktovania a vybavenie pôžičky

Okrem osobného vybavenia pôžičky, ktoré vďaka spolupráci so Slovenskou poštou môžete uskutočniť prakticky na akejkoľvek pošte, môžete využiť aj online kontaktný formulár na  www.postovabanka.sk. Takisto môžete na tejto internetovej adrese zadať svoje meno a telefónne číslo, na ktoré sa vám spätne ozve zamestnanec banky. A samozrejme, môžete aj sami zavolať na 0850 111 666. Táto infolinka je k dispozícii počas pracovných dní v čase 7:00 – 19:00 a počas sobôt v čase 8:00 – 13:00.

Reprezentatívny príklad

Pri maximálnej možnej pôžičke, 30 000€ a dobe splatnosti 108 mesiacov budete s úrokom 7,9% p.a. mesačne splácať 389€, čo vo výsledku robí sumu 42 012€. Prípadne môžete využiť základné poistenie, ktoré by pri takejto pôžičke navýšilo mesačnú splátku na 415€. Komplexné poistenie je už len o trochu drahšie. Mesačná splátka by v tomto prípade bola 419€.