Prevláda vo vašom bytovom dome nespokojnosť so službami správcu?

Aj keď tí majetnejší sa pri otázke bývania často rozhodnú pre rodinný dom (alebo skôr luxusnú vilu), je dosť aj takých, ktorí chcú byť stále v „centre diania“ nejakého rušnejšieho mesta a preto volia skôr luxusný byt v lukratívnej lokalite. Okrem bližšieho kontaktu so susedmi, čo bývanie v byte rozhodne prináša, môže celkový dojem z bývania aj na tej najexkluzívnejšej adrese zásadne ovplyvniť kvalita správy bytového domu.

Čokoľvek, čo sa týka správy vášho bytového domu, vyvoláva nespokojnosť?

Správa bytových domov je niečo, s čím býva často problém bez rozdielu nato, či bývate na priemernom sídlisku, alebo v najdrahšom bytovom dome v meste. Častokrát sa nespokojnosť s aktuálnym správcom prejavuje pravidelne pri ročnom vyúčtovaní, ktoré býva zmätočné a vy a ani vaši susedia sa v prípade, že vám vyjdu nedoplatky, neviete vyznať v zložitých výpočtoch.

A v prípade, že chcete od správcu, aby vám podal bližšie vysvetlenie, prinajlepšom máte zo zamestnancov správcovskej spoločnosti pocit, že sami nevedia, aké sú spôsoby výpočtov jednotlivých položiek. V tom horšom prípade sa ani nedočkáte odpovede.

Nehovoriac o nespokojnosti s upratovaním, zimnou údržbou, či starostlivosťou o výťahy. A keď sa zamyslíte nad tým, koľko vás tieto „služby“ správcu stoja, to vám ešte len začne stúpať tlak.

Zlú správcovskú spoločnosť nemusíte tolerovať

Aby vaše bývanie spĺňalo všetky vaše predstavy, je načase spolu so susedmi iniciovať výmenu správcu bytového domu. Tá sa dá uskutočniť na schôdzi majiteľov.

Môže sa stať, že správcovská spoločnosť takúto schôdzu nezvolá. Predsa len ide o paradox, keď by spoločnosť zvolávala schôdzu, na ktorej ju chcete odvolať. Našťastie však legislatíva myslí aj na takéto prípady a tak ak správcovská spoločnosť nezvolá schôdzu do 15 dní od požiadania, môžu ju zvolať samotní majitelia ak vyzbierajú aspoň 25% podpisov.

Keď dôjde k samotnej schôdzi, na odvolanie správcovskej spoločnosti je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých majiteľov, čiže nie len tých, ktorí sa schôdze zúčastnia. Preto, keď už sa nato podujmete, je potrebné zabezpečiť, aby čo najviac majiteľov na schôdzu aj prišlo, aby odvolávanie nestroskotalo na nízkej účasti. V takom prípade by ste museli celý postup opakovať a to by pôsobilo frustrujúco a na ďalšej schôdzi by tak hrozila ešte nižšia účasť.

Zdroj obrázka:

Autor: Mikael Damkier / Shutterstock.com