Venujete sa RC modelom? Kúpte si nové kúsky do zbierky

Rádiom riadené modely, respektíve RC modely predstavujú zmenšeninu dopravného prostriedku. Súčasný trh ponúka RC automobily, lode, lietadlá, vrtuľníky a ďalšie prístroje ovládané rádiovým signálom na diaľku. Obrovský boom však zažívajú drony, ktoré majú vskutku široké uplatnenie. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame nielen na drony, ale aj na ďalšie RC modely dostupné na tuzemskom trhu.

Čo je to dron?

Dron je v podstate bezpilotné lietadlo, teda lietadlo bez pilota riadené na diaľku. Ale existujú tiež varianty, ktoré dokážu lietať samostatne na základe predprogramovaných plánov.

Ak by sme sa mali pozrieť do histórie, prvé bezpilotné lietadlo uvidelo svetlo sveta v roku 1916. Prvý taký stroj zostavil profesor Archibald Montogomery Low a pomenoval ho ako Aerial Targen, čo v preklade znamená vzdušný cieľ. Potom sa objavilo niekoľko ďalších lietadiel riadených na diaľku. Od pradávna sa drony používajú na fotografovanie zo vzduchu. Jediné, čo sa zmenilo, tak je kvalita kamier a veľkosť samotného zariadenia. K miniaturizácii došlo v 80. a 90. rokoch 20. storočia.

S rozširovaním dronov sa zároveň musela upraviť legislatíva, a tak v niektorých oblastiach (i krajinách) je zakázané drony používať.

Aké druhy dronov existujú?

Drony sa rozdeľujú na niekoľko kategórií, a to predovšetkým podľa účelu použitia alebo podľa konštrukcie. Drony sú teda vojenské a nie-vojenské. Pre zábavu a profesionálne fotografovanie či natáčanie používajú ľudia drony s kamerou. Cena sa odlišuje podľa funkcií. Zohnať sa dá model ak za 400 euro, tak aj za 2 000 euro. Záleží teda na tom, čo od zariadenia očakávate.

K čomu dron slúži?

V dnešnej dobe je využitie dronov vskutku široké. Obmedzujú vás však zákony a výdrž batérie. Zákony sa líšia štát od štátu, a tak ak cestujete s dronom do zahraničia, je nevyhnutné si zistiť, či môžete alebo nemôžete dron používať, aby ste nedostali pokutu.

Čo sa týka batérie, tá väčšinou na jedno nabitie vydrží 20 minút. Pri lacnejších modeloch je výdrž kratšia, a tým pádom je značne zúžený okruh využitia. Ďalej dron slúži na vojenské účely, prieskum i zábavu, ako sme spomenuli vyššie. RC drony zakúpite na internete, pričom profesionálom na RC modely ako také je e-shop peckamodel.sk, ktorý sa pýši bohatým produktovým portfóliom.

RC autá

Pred výberom RC autá by ste si mali odpovedať na niekoľko základných otázok. Kto bude s autom jazdiť? Pretekať s ním budete na rovnej ploche, alebo v teréne? Ako často s ním budete jazdiť? Podľa toho potom vyberiete konkrétny výkon, druh motora, spôsob ovládania, veľkosť a podobne. Samozrejme pri výbere bude hrať úlohu aj cena.

Veľkosť je dôležitá

V prvom rade by vás mala zaujímať veľkosť RC autá, s ktorou ide ruka v ruke hmotnosť. Výrobcovia uvádzajú veľkosť v pomere oproti skutočnému automobilu. Zvoliť teda môžete varianty 1:24, 1:16, 1:10 a 1: 5.

Motor je srdcom RC autá

Od druhu motora sa odvíjajú rýchlosť, spotreba paliva a cena. Hneď na začiatku je potrebné si uvedomiť, či preferujete rýchlosť, úsporu či nízku cenu. Obľúbené sú predovšetkým striedavé elektromotory, ktoré sa vyznačujú vyšším výkonom a úspornosťou. Dosahujú rýchlosti aj viac ako 50 kilometrov za hodinu.
Akúsi klasikou sú benzínové motory, ktoré potrebujú pre svoj chod benzín riedený s olejom. Modely s benzínovým motorom majú síce vyššiu obstarávaciu cenu, ale zato dlhšiu životnosť.

Ovládanie RC autá

Ďalším parametrom pri výbere je ovládanie. Žiadané sú najmä vysielače bežiaci na frekvencii 2,4 MHz. Disponujú krátkou anténou a neruší sa signál od iných vysielačiek.

Rovnako ako drony, tak aj RC autá zakúpite v e-shope peckamodel.sk, v ktorého ponuke nájdete okrem iného ešte RC lietadlá a RC modely vrtuľníkov.