Uganda? Vietnam? Peru? Vyberte si

Rok 2013 bude opäť bohatým rokom. Aspoň čo sa týka cestovania. Šéfovia cestovných kancelárií vsádzajú na niekoľko konkrétnych miest, ktorým odolá len málokto. Doslovným magnetom pre cestovateľov sa stáva Indonézia – sedemnásť tisíc ostrovov a každý z nich je iný. Spiatočná letenka sa dá kúpiť za 760 eur a ubytovanie za 3 doláre priamo na ostrove Bali. Ak chcete zažiť moment, kedy popíjate tmavomodrý koktail na pláži a nad hlavou sa vám hojdá orangutan, tak Indonézia je výborná voľba. Navyše si môžete tu zahrať na naozajstnú vedeckú výpravu, pretože z tých sedemnástich tisíc ostrovov, na ktorých sa Indonézia rozkladá, je obývaných iba šesť tisíc a navyše v tunajších pralesoch sú miesta, ktorých sa ľudská noha ešte nikdy nedotkla.

Druhým miestom na ktoré cestovky veľa vsádzajú je Maroko. Zo Slovenska v Maroku ste za päť hodín a letenky v zimných mesiacoch kúpite za minimálne ceny – od 56 eur. Maroko je fantastické tým, že tu môžete zažiť takmer všetko. Môžete sa vydať na Marocké pohorie Atlas, surfovať, navštíviť niektoré zabudnuté marocké dediny a alebo sa prejsť po púšti v džípe alebo na motorke. Ľudia v Maroku sú milí. Občas sa budete cítiť ako na vietnamskej tržnici – všetci vám budú chcieť niečo predať a všetci vám budú chcieť robiť sprievodcu. Za dva dni sa ale zvyknete a budete sa môcť plne venovať krásam Maroka.

Ak niekto chcel navštíviť africký kontinent, väčšinou si kúpil letenku do Juhoafrickej republiky. Zdá sa že „chuťové bunky cestovateľov“ sú vyberavejšie, a preto počet predaných leteniek do takých krajín ako je Namíbia, Botswana a Mozambik, rastie. Napríklad letenka do Mozambiku vás vyjde na 1050 eur. Národné parky, sledovanie stáda slonov, fotografovanie sa so živou žirafou a návšteva niektorých afrických kmeňov je úplnou samozrejmosťou. Všetky cestovné kancelárie v týchto krajinách jednoznačne odporúčajú zaobstarať si sprievodca – človeka, ktorý sa tu vyzná a povie vám: „Do tejto dediny nechoďte, tam vás zabijú.“ Každopádne všetky tieto tri africké krajiny o sebe môžu povedať, že sú politicky stabilné, teda bezpečné.

Medzi ďalšie destinácie, ktoré sú IN pre rok 2013 patrí Vietnam, Uganda, Peru a Jordánsko. Z Európy začína byť postupne objavovaná Bosna a Hercegovina alebo Macedónsko. Scenérie kopcov pokrytých vinicami láka čím ďalej tým viac turistov.