Zjednávanie na Slovensku

Zjednávanie máme väčšinou spojené s krajinami ako Egypt, Tunisko alebo Turecko, ale nenechajte sa zmiasť, aj na Slovensku sa dá na mnohých miestach zjednávať. Kde?

Základné pravidlo znie: zjednávať môžete všade, okrem supermarketov a hypermarketov, tam sú ceny pevne stanovené a s nimi nepohnete. Ale takmer kdekoľvek inde zjednávať môžete. Každý obchodník má vo svojich možnostiach znížiť cenu minimálne o 10 percent. Každé miesto, kde sa dá zjednávať vyžaduje individuálny prístup. Poďme sa pozrieť na konkrétne miesta, kde zjednávanie na Slovensku funguje.

Zlatníctvo v centrách miest, ktoré vlastnia Rusi

Každý dvadsiaty obyvateľ Bratislavy je z bývalého sovietskeho zväzu. V Bratislave vlastnia Rusi 24 obchodov, najmä so zlatom, a 15 salónov krásy. Ako až moc je ruská mafia zapojená do obchodov u nás si necháme na inokedy. Jedno je však isté: každý Rus je ochotný vyjednávať. Na väčšine šperkov, ktoré Ruskí obchodníci predávajú, majú až 600 percent zisk. Ako teda vyzerá vyjednávanie v praxi?

Až vám ruskí obchodníci ukážu šperk za tisíc eur, zatvári sa tajomne. Nič nehovorte. V jednom takom zlatníctvo som bola. Nechala som si ukázať náhrdelník pre moju tetu za tristo šesťdesiat. Stála som nad ním a premýšľala, ku ktorým šatám sa bude tete hodiť. Ruský predavač si však myslel, že rozmýšľam nad výškou ceny, a preto sa z ničoho nič v tom tichom poloprázdnom obchode ozvalo: „Dvesto osemdesiat.“ „Prosím?“ Spýtala som sa nechápavo. „Tak dvesto, ale nižšie už nemôžem.“ Odišla som s náhrdelníkom za osemdesiat euro, a tento postup som si overila ešte dvakrát. Funguje.

Lacné auto – jednoducho a rýchlo

Ceny automobilov klesli rapídne, ale ešte stále s nimi môžete hýbať. Je kríza. Predajcovia sú v súčasnosti nažhavenia zbaviť svoje preplnené sklady čo najviac áut. Prečo toho teda nevyužiť? Napríklad: páči sa vám malý vnútri kožený bonbónek Fiat 500. Základom zjednávanie je navštíviť niekoľko autosalónov a v každom si nechať vypracovať kalkuláciu vozidla Fiat 500. Vďaka tomu zistíte, že u jedného predajcu zaplatíte za Fiata 11 tisíc šesť set, v inom salóne 11 tisíc dvesto a v treťom 12 tisíc štyristo. A teraz hádanka: do ktorého salónu sa vrátite, aby ste zjednávali? Odpoveď: do toho, ktorý ponúka Fiata za 11 tisíc šesť set. Tam sa veľmi taktne zmienite o tom, že predajca za rohom ponúka to isté auto o štyristo lacnejšie. Potom sa spýtate, čo vám môžu ponúknuť, keď si auto predsa len kúpite tu? Po prvé si môžete vyžiadať zľavu. Po druhé si môžete vyžiadať cenu rovnakú ako ponúka najlacnejší predajca plus klimatizáciu zadarmo, vstavanú navigáciu alebo iné príslušenstvo naviac.

Zistili sme, že …

  • predajcovia áut sú pripravení poskytovať zľavy a na vyjednávanie o lepšiu cenu sú úplne zvyknutí
  • je zbytočne drahé kupovať auto hneď u prvého predajcu, ceny sa u toho istého vozidla razantne líšia
  • je dobré poznať ceny konkurencie, možno ich využiť ako solídnu argumentáciu keď zjednávate
  • prehľad o cenách áut si stačí urobiť telefonicky

Účes za tretinu

Ak si zjednávanie u kaderníka alebo manikérky neviete predstaviť, budete prekvapení ako je to jednoduché. Je úplne bežné, že niektoré salóny poskytujú svojim pravidelným zákazníkom zľavy. Prečo sa teda u svojho kaderníka o niečom takom nespomenut?

Čo môžete svojmu kaderníkovi povedať:

  • viete o tom, že v salóne „X“ poskytujú svojim pravidelným zákazníčkam zľavu 25% za každú službu? Čo keby sme sa spolu dohovorili na niečom podobnom?
  • chodím k vám veľmi rada a často, môžeme sa dohodnúť na tom, že každú moju piatu návštevu u vás, budeme vnímať ako darček za moju vernosť vášmu salónu?

Naučte sa zjednávať

Stalo sa to pred pár mesiacmi. Čakala som vo fronte jedného hypermarketu a predo mnou bol Arab, ktorý začal zjednávať s predavačkou o cene čokoládové tyčinky, ktorá ešte navyše bola v akcii a miesto 0,60 euro stála 0,40 euro. Arab ju chcel za 0,3 euro. Počínal si pritom tak pokojne a vtipne, že mi zrazu prišlo stydno, že ja nakupujem za tie ceny, ktoré určí obchodník. Po desiatich minútach prišla manažérka a odviedla Araba niekam do „zákulisia“ obchodu. Som si istá, že mu zľavu dali, ale tajne. Aby niekto iný nechcel taky. Ako sa ale zjednávanie na Slovensku môžete naučiť vy?

Zbavte sa pocitu trápnosti

Myslíte si, že zjednávanie je trápne? Ak to tak cítite a nie ste typické „mrchy“, ktorým je to fuk, nebudete schopné nikdy zjednávať a nikdy si tak vyjednať lepšiu cenu. Pocitu trápnosti sa zbavíte tak, že si uvedomíte předraženost tovaru, ktorý všade okolo vás je. Výrobná cena jednoduchého zlatého retiazku na útle zápästie je 22 euro, ale vám sa ho obchodník snaží predať za 260. Výrobná cena najluxusnejšie Škodovky je 14 tisíc, ale predáva sa za 24 400. Ak si chcete vyjednať lepšiu cenu, je to úplne pochopiteľný prístup a cítiť sa trápne nie je na mieste. Navyše väčšinu tovaru si v zahraničí môžete kúpiť za oveľa rozumnejšie ceny ako u nás.

Deti nechajte doma

Ak sa chystáte na zjednávanie, zásadne so sebou neberte deti. Na zjednávanie sa musíte sústrediť. A dieťa je rušiteľ nielen vášho sústredenia, ale aj úsudku. Vyjednávate napríklad zľavu u auta a sledujete ako vaše dieťa točí volantom, prelieza kufrom a zrazu sa tak ako matka zahledíte a získate pocit, že práve toto je auto pre vašu rodinu, a že je vlastne jedno koľko stojí – a že ho beriete. Poznám len jedno dieťa, ktoré by som pri zjednávaní priala každej matke a tým je syn mojej kamarátky, päťročný Osvald. Tento chalan, keď niečo zbadá, rozžiaria sa mu oči radosťou. Keď sa potom jeho matka spýta na cenu, Osvald sa v zúfalstve rozplače nad tým, ako je to drahé. Plače vždy – nech je cena akákoľvek. To väčšinu obchodníkov natoľko šokuje, že sa zastydí a sami od seba poskytujú zľavu. Ak však nemáte doma Osvalda, nechávajte svoje deti doma.

Pri zjednávaní nechoďte cez mŕtvoly

Nie vždy je zjednávanie možné, a to čisto z etických dôvodov. Moja kamarátka ma poprosila, nech s ňou idem na jeden inzerát vyjednať lepšiu cenu. Fabiu ako novú predával starý bielovlasý pán, čerstvý vdovec. Keď sme sa ho pýtali prečo voz predáva, povedal, že ho mal len preto, aby si pred svojou ženou uchoval svoju mužnosť, ale teraz už bude jazdiť autobusom – a potom sa na nás pozrel hnedými vlhkými očami. Za auto sme nakoniec zaplatili o dvadsať tisíc viac ako požadoval a moja kamarátka so mnou dodnes nehovorí. Niekedy to zjednávanie jednoducho nejde. Pretože ľudia majú ešte stále prednosť pred zľavami.

One Response

  1. Martin 24. 10. 2011