111 tipů jak šetřit svoje peníze — recenzia

Kniha Evy Tomkové vyzerá na prvý pohľad ako vážne ekonomické čítanie. Tak to však ani zďaleka nie je. Autorka totiž vtipne a jednoducho opisuje naše každodenné starosti s šetrením a vysvetľuje, ako ušetriť s nadhľadom a pritom dostatočne prakticky.

Kde si môžete knihu kúpiť:

Vydavatel.sk: http://www.vydavatel.sk/111tipujaksetitsvojepenize-p-17142.html

ePlanet.sk: http://www.eplanet.sk/kniha/111-tipu-jak-setrit-svoje-penize-eva-tomkova/

Anima.sk: http://www.anima.sk/?action=eshop&sort=item_name&order=0&showtype=images&detail=1&group=51&id=11172

Shop.sk: zajimave hry

Naučte sa šetriť s nadhľadom

Celá kniha sa skladá z deviatich oddielov rozdelených podľa okruhov. Patrí medzi ne domácnosť, jedlo, komunikačná technika, ľudia, nákupy, doprava, dovolenka a voľný čas, peniaze a práca na sebe. Autorka sa zaoberá bežnými činnosťami, na ktorých možno ušetriť. Ukazuje ako ušetriť na jedle, telefonovanie, softvéru, svadbe, nákupu, benzínu, dovolenke, daniach alebo učenie jazyka. Kniha sa číta ľahko, niektoré rady sú veľmi praktické, niektoré odborné, iné zase humorné a pohodové. Tu je niekoľko ukážok:

Tip 1: Definujte cieľ, prečo chcete šetriť

Tohle je základ. Povedzte si prečo vlastne chcete šetriť. Existuje niekoľko možných cieľov. Definujte ten svoj a dajte mu konkrétnu podobu. Napríklad: musíte prežiť za nižšie životné náklady – mali ste stratili prácu alebo vám znížili plat. Alebo si chcete rýchlo vytvoriť finančnú rezervu na horšie časy. Třeba si chcete na niečo našetriť, alebo sa len naučiť hospodáriť s peniazmi.

Nech je to čokoľvek, dajte si konkrétny cieľ. Ak nemáte prácu, napíšte si za koľko korún mesačne musíte prežiť, koľko máte na jedlo, na cestovné, na topánky a zaveste si váš rozpočet na chladničku. Ak sa chcete naučiť hospodáriť s peniazmi, zapisujte si, akých pokrokov dosahujete. Ušetrili ste za jedlo? Naučili ste sa správne nakupovať? Máte lepší prehľad, kde práve sú vaše peniaze? Všetko si zapíšte. Ak si na niečo chcete našetriť, napríklad na novú motorku, kúpte si fotku vysneného výrobku. Dajte si ju na chladničku, k nočnému stolíku, ale hlavne do peňaženky. Kedykoľvek si budete chcieť kúpiť nejakú hlúposť, fotografie v peňaženke vám pripomenie, že ak si ju kúpite, oddialite tým svoj sen. A to je hrozné. Ja to tak robila a poviem vám, je to tyranizujúce, ale našetrila som si na svoj vysnívaný kajak o pol roka skôr, ako som mala v pláne. Funguje to tak perfektne, že som si nekúpila ani papierové vreckovky a smrkala niekoľko mesiacov do toaletného papiera.

(111 tipů jak šetřit svoje peníze, Eva Tomková, © Computer Press, a.s. )

Tip 91: Urobte si finančný plán

Termín „finančný plán“ nemám rada. Môj otec mal finančné plány rád a vyrábal je pre našu rodinu skoro každý mesiac. Tabuľka s plánom visela v predsieni na viditeľnom mieste. Myslela som, že môj muž bude iný, ale pomýlila som sa. Aj môj muž má rád prehľady všetkého druhu. Iba plány nedáva na nástenku, ale na chladničku.

Som teda odborníkom na túto tému a viem presne aký odpor k plánom asi cítite vy. Každopádne sa snažme spríjemniť si ho čo najviac. Bez dobrého plánu sa totiž šetriť vôbec nedá.

Čo teda ten finančný plán presne je? Finančný plán je prehľad vašich príjmov a výdavkov. Ak poznáte situáciu, kedy vám niekde zmizlo päť tisíc a vy neviete kde, tak s finančným plánom sa vám to nemôže stať.
Plán si môžete vypracovať nasledovne: žite jeden mesiac úplne normálne, tak ako ste zvyknutí. Zapisujte si každú maličkosť, ktorú kúpite. Na konci mesiaca si urobte hodinu čas, všetky položky zrátajte a zapíšte do úhľadných stĺpcov, na základe ktorých potom vytvoríte graf.

Pred vami sa objaví váš finančný život. Vďaka tomuto obrazu sa budete môcť dobre zorientovať – kde míňate najviac, prečo to tak je, kde kupujete zbytočne moc a kde príliš často. Pre konkrétnu predstavu uvádzam modelový príklad. Rodina Bankovkových sa rozhodla šetriť. Mesiac Bankovovi sledovali svoje náklady a vďaka tomu vznikol tento graf.

Čo došlo Bankovkovým

Na základe grafu Bankovkovi pochopili, že veľké peniaze tečú do blízkej večerky. Bankovkovi vždy urobia veľký nákup, ale na veci, na ktoré majú aktuálne chuť, behajú každý deň do večerky. To je teda pre Bankovkových možnosť, ako ušetriť značnú časť peňazí. Ďalší bod je ten, že u Bankovkových je zvykom časté nakupovanie oblečenia, ale vzhľadom na to, že musia urýchlene znížiť svoje náklady, tak sa v nakupovaní oblečenia budú musieť obmedziť.

Ako na to

Dôležité je byť realistický. Ak ste boli doteraz zvyknutí kúpiť si, čokoľvek vás práve napadlo, nemôžete hneď zo dňa na deň žiť za pár korún. Snažte sa od seba neočakávať zázraky. Keby ste ich očakávali, budete hneď nasledujúci mesiac sklamaní a šetrení zabalíte.

Ako sa Bankovkovi rozhodli

Bankovkovi sa preto rozhodli urobiť rázne zmeny, ale rozumne. Napríklad večerka. Ceny v nej sú predražené, Bankovkovi sa preto budú snažiť kúpiť viac sladkostí vo veľkoobchode, pretože tam sú za menšiu cenu. Alebo oblečenie. Bankovkovi si dajú za cieľ, že každý mesiac si všetci členovia rodiny môžu kúpiť jednu vec na seba do určitej sumy a nič viac. Zmeny to sú veľké, Bankovkovi určite ušetrí, ale na umření to zase nie je.

(111 tipů jak šetřit svoje peníze, Eva Tomková, © Computer Press, a.s. )

Tip 40: Ušetrite na manželke

Po útoku na WTC 11. septembra 2001 sa v Spojených štátoch rapídne zvýšil predaj rúžov. Ženy sú zvláštne stvorenia. Potrebujú počas stresu utrácať. Problém je ten, že samotné šetrenie je stresom. Ako to teda urobiť, aby žena šetrenie vo svojej domácnosti prežila?

Po prvé, pomôcť jej môže jej partner. Jeroným Klimeš nazýva riešenie situácie, keď žena nevie, na rozdiel od muža šetriť „potrebou kompenzácie asymetrie“. Klimeš vysvetľuje, ako to chodí u neho doma: „V rodine sa mi oplatilo zaviesť takzvané radostné okrasné. Žene nechávam 2000 korún mesačne, aby si s nimi robila, čo chce. Má je jednoducho pre okrasu a pre radosť. Tým ušetrím zbytočné dohady jestli je 600 korún za detské topánky veľa alebo málo.“ U Klimeše sú to 2 tisícky, my môžeme pri prešetrovaní znížiť sumu na 500 korún. Istota, že žena má v peňaženke peniaze, ktoré môže použiť na čokoľvek, je pre ňu veľmi upokojujúce a pre mužov to znamená vyhýbanie sa hádkam a zbytočným diskusiám.

Navyše muž sa môže snažiť svojej žene nečakané vyšetrovanie vynahradiť. Napríklad raňajky do postele, hoci sa bude jednať len o dva toasty a kúsok masla, vynahradí luxusnou reštaurácii s všetkou obsluhou.
Po druhé, samotná žena sa musia snažiť, aby sa na nej šetrenie stalo zábavou. Napríklad moja kamarátka sa snažia pri varení ušetriť čo najviac, aby si mohli kúpiť topánky. Jej manžel z toho radosť moc nemá, ale je rád, že sa jeho žena aspoň drží rodinného rozpočtu.

Žena sa taky musia snažiť mať dostatok času na seba. Uspechaná žena, ktorá musí šetriť, je to najnebezpečnejší, čo môžete v lese stretnúť. Našťastie uspechaná žena nemá čas zájsť do lesa, tým som len chcela upokojiť všetkých, ktorí sa rozhodli tráviť leto na vandr.

Chudý muž kupuje chudobnej žene chudobný darček. Ako na to?

Naprosto jasná záležitosť. Nič nekupujte. Zložte žene báseň. tu je niekoľko návrhov.

Klasika:
Mám tě rád jako svíčkovou
Hrajeme spolu hru míčovou
Čekám až přijdeš domů
a půjdeme jíst spolu
naši dobrou omáčku
miluji tě miláčku

Poetická:
Mám tě rád jako svíčkovou
s brusinkami na talíři čekám až přijdeš
a půjdem spolu ponořit se do husté šťávy na vorech z knedlíků
miluji tě…

Surrealistická:
Mát rád tebe
brusinka vznáší se
míříš domů
čeká tě muž a hustota mastnoty
miluji míčové hry
a jídlo…nerad jím sám

(111 tipů jak šetřit svoje peníze, Eva Tomková, © Computer Press, a.s. )