Podnikanie kontra štát

Spočiatku som pracoval len ako murár, ktorý realizoval najmä pomocné práce v dome, muroval som kúpelne, zabezpečoval obklady nielen do kúpeľní, ale aj kuchýň a postupne som začal pracovať aj s oknami. Prijal som vždy každú prácu, pretože v rodine sa peniaze vždy hodili.

Syn nám skončil priemyslovku a nemohol nájsť takmer rok nijakú prácu. Zakladanie spoločnosti nebolo nikdy mojim cieľom, vždy som chcel len pracovať sám na seba a dokázať uživiť rodinu. Keď som však videl, že syn nemôže nájsť prácu, tak som začal uvažovať, že ak by som si založil firmu, poskytol by som prácu nielen synovi, ale švagrovi, ktorý je tiež nezamestnaný. U nás na Spiši je totiž nezamestnanosť dosť veľká. Začal som o návrhu uvažovať, a potom, ako mi jeden miestny podnikateľ ponúkol možnosť privyrobiť si viac ako len pár euro som sa rozhodol, že zmenu uskutočním. V blízkosti Ružomberka začala radová výstavba luxusných domov, a potrebovali partiu chlapov, ktorí by zrealizovali všetky dokončovacie práce, vrátane zabezpečenia vsadenia plastových okien, omietky domov, a vymaľovania miestností domov. Dlho som neváhal, a už o pár dní som sa rozhodol, pre založenie sro.

Nebolo to však také jednoduché, ako som predpokladal, keď som prišiel na úrad, nikto mi nebol ochotní pomôcť či poradiť. Znechutený som sa vrátil domov, a syn mi povedal, že skúsi nájsť dáke informácie na internete. Vtedy sa mu podarilo zistiť, že existujú firmy, ktoré zabezpečia celé založenie sro za Vás. Vy musíte len nahlásiť potrebné údaje a zaplatiť. Povedal som si, že bude asi jednoduchšie obetovať niekoľko euro, ale budem mať istotu, že firmu mi súd aj schváli, a nenastanú nijaké zbytočné problémy. Dokonca mi aj poradili, že si môžem spraviť aj tzv. virtuálne sídlo, napríklad v Bratislave, a tým bude o moju firmu väčší záujem. Povedal som si, konečne niekto, kto mi dokáže nielen pomôcť, ale aj poradiť, síce za peniaze, ale tá investícia stála zato!

Tak sa aj stalo, po zhruba troch týždňoch som už držal v rukách vyrozumenie o zápise mojej firmy do Obchodného registra. Teraz s odstupom jedného roka môžem povedať, že je oveľa výhodnejšie podnikať ako spoločnosť, ako živnostník. Aj prístup okolia, teda najmä firiem, ktoré majú o naše služby záujem sa zvýšil, a ako mi povedal jeden môj známy: „ja si tiež radšej objednám firmu, ako dákeho malého živnostníčka“. Teraz sa mi to skutočne potvrdilo, je o nás obrovský záujem. V súčasnosti už pracujú okrem mňa vo firme siedmy muži.

Jozef Žársky