Oplatí sa založenie živnosti elektronicky?

Množstvo začínajúcich podnikateľov uprednostňuje živnosť pred založením eseročky. Dôvodom je predovšetkým možnosť uplatniť si nezdaniteľné časti základu dane, možnosť využívať jednoduché účtovníctvo, ale aj oveľa jednoduchší a lacnejší proces zakladania. Samozrejme, i živnosť má svoje nevýhody, medzi ktoré patrí predovšetkým výška výdavkov a riskantné ručenie celým svojím majetkom.

My si však chceme posvieť práve na proces zakladania živnosti. Zatiaľ čo založenie eseročky zväčša zveríte do rúk špecializovanej spoločnosti, alebo právnikovi, so živnosťou je to trocha iné a musíte osobne navštíviť živnostenský úrad. Málo kto však vie, že rovnako ako pri eseročkách, existuje možnosť založiť živnosť online. Túto možnosť ponúkajú niektoré spoločnosti už za 25€. Oplatí sa to?

Odpoveď nebudeme šetriť na koniec článku – oplatí, ale nie vždy a každému. Oplatí sa ak:

  • Potrebujete viac predmetov podnikania – elektronické zakladanie sa vám určite oplatí, ak potrebujete viac, ako 5 predmetov podnikania. Za každú voľnú živnosť totiž na úrade platíte 5€ a za každú voľnú viazanú či remeselnú už 15€. Pri elektronickom zakladaní za voľné živnosti neplatíte a na viazané môžete využiť 50% zľavu zo zákona. Konkrétne zákona č. 145/1995 o správnych poplatkoch.
  • Váš čas je drahý. Pripravte sa na to, že živnostenský úrad nebude záležitosť 5 minút. Zväčša majú totiž značne obmedzené stránkové hodiny a v niektorých časoch bývajú úrady relatívne vyťažené. Ak pracujete ďaleko od úradu, pripravte sa na pol dňovú „dovolenku“.
  • Ak žijete mimo trvalého bydliska. Toto je vďaka centralizácii Slovenska na Bratislavu bohužiaľ dosť častý prípad. Ak zakladáte online, nemusíte teda cestovať na živnostenský úrad svojho bydliska.
  • Nemáte radi úrady. Veď, kto by aj mal :).

Neoplatí sa Vám ak:

  • Potrebujete menej ako 5 voľných živností, alebo iba jednu viazanú. A samozrejme váš čas nie je drahý a nebývate ďaleko od „vášho“ úradu.
  • Neviete, aké predmety podnikania potrebujete a chcete sa poradiť priamo na úrade. Samozrejme, toto sa dá jednoducho dohľadať na internete. Nie vždy však rady na internete môžu byť pravdivé.
  • Ak nemáte prístup na internet. Tak pravdepodobne nečítate tento článok. A presne vtedy, sa vám to neoplatí :).

V skratke. Ak sa iba chystáte podnikať s dvoma voľnými živnosťami, môžete ušetriť pár Eur aj návštevou úradu. Ak vás nebaví/nemáte čas behať po úradoch a potrebujete niekoľko predmetov podnikania, založiť živnosť online je určite lepšia voľba. Je však skvelé, že takáto možnosť existuje a už aj slovensko sa približuje štandardom západu, kde sú online služby úplne bežnou súčasťou všetkých sfér života.