4 rôzne štýly kancelárie – Ktorý sa hodí pre tu vašu?

Kancelária je pre mnohým z nás miesto, kde strávime podstatnú časť dňa. Preto by sme sa v nej mali cítiť čo najpríjemnejšie. Čaká vás rekonštrukcia kancelárie, alebo vybavujete úplne novú? Medzi akými štýlmi kancelárie si môžete vybrať? A na aký nábytok sa pri zariaďovaná zamerať? Radi vám poradíme.

Aký štýl kancelárie si vybrať?

Štýl vašej kancelárie by mal odrážať niekoľko vecí: vaše osobné preferencie a to, v čom sa dobre cítite, dispozičné možnosti miestnosti, súlad so zvyškom firmy a prípadne s vašim pracovným zaradením.

Popremýšľať môžete o týchto štýloch kancelárie:

  • Moderná kancelária
  • Luxusná kancelária
  • Klasická kancelária
  • Klasická kancelária v tzv. anglickom štýle

Moderné kancelárie využívajú najnovších materiálov a tiež trendov v oblasti kancelárskych interiérov. Veľmi radi pracujú so sklom či výraznými doplnkami kancelárie či s výraznými farbami. Ak chcete byť naozaj trendy, vsaďte na kanceláriu v modernom štýle. Ich nevýhodou však je, že za pár rokov nemusia byť už tak v kurze, ako dnes.

Pod pojmom luxusná kancelária sa môže ukrývať viac štýlov. Dôležité však je to, že v kancelárii sa nachádza luxusný kancelársky nábytok. Ten musí byť vyrobený z kvalitného materiálu, najlepšie masívu. V takej kancelárii by sa mali vyskytovať len originály obrazov a celkovo by z nej malo dýchnuť to, že firme sa darí.

Klasickú kanceláriu pozná každý z nás. Ide o štýlovo neutrálu kanceláriu, veľmi často používanú napríklad v štátnej správe. Taká kancelária nenadchne, ale ani neurazí. Určite je dobrým riešením všade tam, kde nie je na kanceláriu príliš veľký rozpočet. Vylepšiť ju ale môžete peknými doplnkami.

Kancelária zariadená v klasickom anglickom štýle je plná klasického nábytku z masívu, kombinuje drevo a kožu. Nesmie v nich chýbať knihovňa, luxusné kožené kancelárske kreslo a sedacia súprava. Takáto kancelária sa hodí pre vyššie postaveného pracovníka, najlepšie majiteľa firmy či jej riaditeľa.

Aký kancelársky nábytok?

Základom každej kancelárie je samozrejme kancelársky nábytok. Zvoľte si vhodnú veľkosť a výšku kancelárskeho stola. K nemu kvalitnú a ergonomicky tvarovanú kancelársku stoličku alebo kancelárske kreslo. Je naozaj veľmi dôležité, aby ste v prípade kancelárskej stoličky, prípadne kresla, nešetrili a dopriali si skutočne funkčný a kvalitný kus. Najme vtedy, ak sedením pri stole alebo pri počítači strávite takmer celý pracovný deň.

Ak vám to veľkosť miestnosti dovolí a vy prijímate v kancelárii návštevy, poobzerajte sa po sedacích súpravách. Tie majú tu výhodu, že obsahujú kreslo, sedačku aj konferenčný stolík v jednom štýle.

Môže sa stať, že vo vašej kancelárii prebiehajú porady, potom nemôžu chýbať konferenčné stoličky. Ak je vaša práca spojená s manuálnou činnosťou, vhodné pre vás budú pracovné stoličky a kreslá. Ak je vašim hlavným pracovným nástrojom telefón, sú tu pre vás dispečerské stoličky.

Stolička či kreslo je naozaj jedna z najdôležitejších vecí vo vašej kancelárii, pretože má priami vplyv na vaše zdravie. Vedľa kvalitnej stoličke si vyberte taký štýl kancelárie, v ktorom sa budete cítiť dobre.