Brusnice pomôžu nielen pri zápale močových ciest

Táto bobuľovina je notoricky známa predovšetkým ako prostriedok na zmiernenie prejavov a liečbu zápalov močových ciest. Ale brusnice sú známe aj ako dôležitá súčasť sviečkovej na smotane.

Do sviečkovej si brusnice zavarte ako kompót, či si ich uvarte ako džem s celými a nerozvarenými plodmi. Pokiaľ chcete ale využiť liečivú silu brusníc, voľte ideálne doplnok stravy, ktorý je výťažkom liečivých látok z brusníc.

Brusnice poznáme v podobe našich lesných plodov, ktoré majú pomerne agresívnu, kyslo-trpkú chuť. Chutnejšie a jednoduchšie spracovateľné sú tzv. klikvy ­– americké brusnice. Ponúkajú rovnaké liečebné účinky, pritom majú jemnejšiu a príjemnejšiu chuť.

Trpko-kyslý liek z prírody aj zo záhradky

Liečivé účinky brusnice sa využívajú v rôznych ženských čajoch určených predovšetkým na liečbu zápalu močových ciest. Účinné sú hlavne na začiatku zápalu. Vhodné sú aj ako prevencia pri častých zápaloch, tiež pri inkontinencii či problémoch s prostatou.

Brusnice sa však v ľudovom liečiteľstve odporúčajú aj ako prevencia žalúdočných vredov, zažívacích problémov, zubného kazu i kôrnatenia tepien. Znižujú tiež hladinu krvného cukru a cholesterolu. Kyselina ellagová, ktorú brusnice obsahujú, sa dokonca v laboratórnych podmienkach predviedla ako bojovník proti nádorovému bujneniu. Takže brusnice by časom mohli nájsť uplatnenie aj v tejto oblasti, ale ich účinky sú zatiaľ stále preverované.

Plody aj listy brusníc sú bohaté na antioxidanty, vitamíny, minerály a organické kyseliny. Brusnice sa radia medzi tak silné prírodné antioxidanty, akými sú čučoriedky, zázvor či cesnak.

Brusnice v kvalitnom doplnku stravy

Ideálnou formou, ako brusnice užívať, je doplnok stravy. Ten zaistí dostatočný príjem účinných látok. Brusnice 20 000 mg, to je doplnok stravy českého výrobcu NATURVITA. Ide o koncentrát, ktorý v jednej tabletke obsahuje až 400 mg koncentrovaného extraktu z kanadských brusníc (Vaccinium macrocarpon). Výrobok je bezlepkový, bez konzervačných látok a bez umelých farbív i príchutí. Doplnok stravy priaznivo vplýva na močový systém a prispieva k prirodzenej obranyschopnosti tela. Priaznivo tiež ovplyvňuje zdravie cievneho systému a srdca.