Chcete si otvoriť dvere k veľkým zákazkám? Dodržujte ISO normy

Ak vlastníte firmu a predávate rôzne výrobky alebo poskytujete služby, pravdepodobne sú vám známe certifikáty podľa noriem ISO. Alebo ste sa minimálne u svojich obchodných partnerov stretli s tým, že mali tieto certifikáty hrdo vystavené na viditeľnom mieste. To preto, lebo získanie týchto certifikátov dokazuje, že daná firma spĺňa určité štandardy, čím sa odlišuje od konkurencie, ktorá tieto certifikáty nemá.

Vďaka certifikátom ISO ukážete, že máte určitú úroveň

A možno vás ku snahe o získanie týchto certifikátov donútil až fakt, že pri veľkých zákazkách nie je nič výnimočné, že mať tieto certifikáty je nevyhnutnosťou preto, aby bola vaša ponuka zaradená do výberového konania. Každopádne, ak chcete, aby vaša firma napredovala, určite by ste tieto certifikáty nemali obchádzať.

Najžiadanejším a najrozšírenejším je certifikát ISO 9001, ktorý vypovedá o kvalite vami poskytovaných výrobkov a služieb. Nie je však jediný. Sekundujú mu certifikát ISO 45001 a certifikát ISO 14001.

Nielen kvalita, ale aj bezpečnosť a životné prostredie sú dôležité

Prvý menovaný, ISO 45001, svedčí o tom, že spoločnosť, ktorá tento certifikát získala, sa pri všetkých svojich činnostiach a procesoch zameriava na bezpečnosť a ochranu zdravia svojich zamestnancov pri práci. Nie je to však len o bezpečnosti vašich zamestnancov. Tým, že sa dbá na ochranu zdravia a bezpečnosť, sa zároveň minimalizujú dôsledky z nesprávne vykonávaných činností, čiže rôzne reklamácie alebo poškodenia materiálu, či pracovných nástrojov.

Certifikát ISO 14001 má svoje opodstatnenie hlavne v súčasnosti, keď sa ochrana životného prostredia dostáva na čelo pozornosti mnohých firiem. Každá firma, ktorá má tento certifikát, môže povedať, že dodržiava zásady ochrany životného prostredia. To znamená znižovanie množstva odpadu a odborné nakladanie s ním, znižovanie energetickej náročnosti, či znižovanie množstva vyprodukovaných škodlivých emisií.

Zdroj obrázka:

Autor: TierneyMJ / Shutterstock.com