Čo keď podnájomník nechce opustiť váš byt?

Ste podnikateľ, ktorý prenajíma bytové priestory a váš podnájomník sa odmieta vysťahovať, aj keď už dlhodobo neplatí nájom? Ako na neho, keď už slovné upozornenie nezaberá? Podať žalobu, alebo to ešte skúsiť riešiť mimosúdnou cestou? Dozviete sa, len neprestaňte čítať.

Vyhrážky nepomôžu

Je predsa jasné, že vyhrážať sa nie je tá správna cesta k úspechu dohody so svojim podnájomníkom.  Nebudete si predsa ozlomkrky robiť zle, hádzať vajcia do dverí alebo niečo podobné. Predsa nie ste malé deti, ktoré sa škriepia o hračku. Všetko treba riešiť s kľudom, bez zbytočných emócii, ktoré by  mohli všetko len zhoršiť. Pýtate sa prečo? Skúste sa vžiť do kože podnájomníka. Niekedy naozaj nemá peniaze, buď mu ochorela, žena, dieťa alebo sa nebodaj stala nejaká tragédia v rodine. Kričali by ste na neho aj tak ? Áno či nie? Samozrejme, že za prenájom vám právom patrí zmluvne dohodnutá čiastka, ale niekedy sa to naozaj nedá splatiť v ten určitý dohodnutý deň. Pri takomto  probléme sa treba dohodnúť na splátkovom kalendári. Bolo by to vhodné  riešenie pre obe strany.

Ako sme už spomenuli, existujú aj nepredvídané okolnosti. Ak však v tomto vašom spore nehrajú úlohu žiadne nepredvídané okolnosti, ako sme uvádzali, tak vaším jediným riešením si bude zaobstarať dobrého advokáta z advokátskej kancelárie v Bratislave. Nájdete v nej kvalitných pracovníkov, ktorí dokážu aj nemožné a zabezpečia vám výhru v súdnom spore.

Na rad nastupuje exekútor

Ak sa strany nedohodnú a nastane súdny spor, na rad nastúpi exekútor, ktorý siahne podnájomníkovi na majetok a na účet. Do takejto situácii by sa nechcel dostať nikto z nás, avšak ak nájomník neplatí, hrozí mu to najhoršie. Veď kto by sa chcel dostať do takej situácie, keď vám exekútor bude chcieť siahnuť na váš kapitál? Nuž, exekútor si bude plniť svoju prácu. Exekučné vymáhanie začne a cesta späť už nebude. Svojou profesionalitou a efektívnosťou vykonajú prácu dokonale, takže sa nemusíte obávať, že sa budete ťahať po súdoch dlhé roky.

Aj keď sa vopred nedá predvídať, aký bude nájomca, snažte sa vyhýbať takýmto klientom – neplatičom. Vyhnete sa tým zbytočným ťahaniciam po súdoch.