V médiach sa čoraz častejšie rozoberajú témy týkajúce sa ekologického vykurovania, avšak sem – tam sa pošťastí a dozviete sa niečo o krboch. Krby sa stále tešia veľkej obľube, o tom nemôžeme pochybovať, ale boom okolo ekologického solárneho vykurovania je stále väčší.
Ak máte alebo by ste chceli mať doma obrovský krb, musíte vedieť, ako sa oň starať. V prípade, že nebudete mať naštudované informácie, môže sa stať, že skôr ako svoj nový krb zabehnete, ho zničíte.
Čistenie dvakrát do týždňa
Ak chcete, aby vaša nová krbová vložka vydržala, musíte ju aspoň dvakrát do týždňa vyčistiť od nezhorených kúskov dreva. Snažte sa tento úkon nevynechávať. Ak by ste svoj krb nečistili, hromadili by sa vám tam sadze, ktoré by zvyšovali riziko požiaru. Radšej myslite dopredu na bezpečnosť.
Na čistenie krbu alebo krbovej vložky sa používajú špeciálne krbové vysávače, ktoré odstránia špinu bez toho, aby vám v byte narobili neporiadok. Samozrejme, že môžete použiť aj metličku. Rátajte však s tým, že oblečenie, ktoré máte na sebe, poputuje hneď do práčky.
Nedávajte mokré drevo
Do krbu alebo do kachlí nedávajte mokré drevo. Ak chcete čo najrýchlejšie prehriať miestnosť, voľte drevo z brezy alebo z topoľa. Určite sa vyhýbajte drevu, ktoré bolo akýmkoľvek spôsobom ošetrované. Nehorelo by a viac by vám dymilo. Drevo, ktoré budete dávať do krbu, by malo byť suché. Predtým, ako drevo pôjde do krbu, malo by sa zbaviť vlhkosti. Kvôli tomu sa drevo necháva ležať minimálne dva – tri roky.
Ak sa už rozhodnete pre krb, určite sa oň starajte. Mohlo by sa vám to vypomstiť.