Pôžička na bývanie

Chystáte sa bývať vo svojom? No aj keď ste mladí, táto možnosť nie je úplne nereálna. Stačí si vybrať vhodný a výhodný bankový produkt, teda hypotéku na bývanie. No môžete si tiež zobrať výhodný spotrebný úver no musíte mať zábezpeku v podobe nehnuteľnosti.

Do úvahy pripadá aj úver zo stavebnej sporiteľne, či financie zo stavebného sporenia. Tak či onak v prvom rade rozhoduje to, na akú nehnuteľnosť bude hypotéka použitá. Spotrebný úver je vhodné riešenie vtedy ak chcete kúpiť alebo rekonštruovať nehnuteľnosť. Samozrejme, že toto je na dlhšie časové obdobie.

Nevýhoda je určite aj to, že musíte už nejakou nehnuteľnosťou alebo bytom disponovať a riziko spočíva najmä v tom, že ho musíte použiť ako ručiaci prostriedok banke. A koľko peňazí vlastne dostanete? Banka vám môže poskytnúť maximálne 70 % z ceny založenej nehnuteľnosti.

K svojmu vlastnému bývaniu sa môžete dostať aj prostredníctvom tzv. medziúveru. Tento finančný produkt môžu poskytovať iba stavebné sporiteľne. A kedy ho môžete získať? No ide najmä o prípade keď máte uzatvorené stavebné sporenie no čiastka, ktorú ste zatiaľ našetrili vám na kúpu domu, či bytu nestačí.

Zobrať si na plecia splácanie úveru nie je pre mladých práve jednoduché, vlastne to býva zložité aj pre zabehnuté a kompletné rodiny s dvoma nadštandardnými platmi. No môžete požiadať o štátny príspevok. Ide napríklad o štátny príspevok mladým a druhá možnosť je štátna prémia pri stavebnom sporení. V prvom prípade oň môžu požiadať ľudia do 35 rokov no príjem žiadateľa musí byť do 1063,40 €.