Pre jedných je kríza problémom, pre druhých príležitosťou

Pre slabé je kríza problémom, pre silné je príležitosťou, hovoria úspešní biznismeni. A skutočne, vďaka kríze sa mnohým podarilo zbohatnúť. Aby ste mohli využiť krízu, nemusíte však len špekulovať na pád mien alebo akcií. Ak ste boli prepustení zo zamestnania a premýšľate čo ďalej, môžete uvažovať o podnikaní. V celej Európe je teraz trend zakladanie podnikov. Predaj spoločnosti, ktorá je pripravená k ďalšiemu podnikaní je cesta, ako začať podnikať rýchlo a lacno. Prečo byť závislý na zamestnávateľovi a byť jeho otrokom? Prečo poberať stálu mzdu a premýšľať o istotách, keď dnes žiadne istoty neexistujú? Oveľa výhodnejšie je zamerať sa na rozvoj vlastného podnikania a investovania. Veci si tak môžete robiť podľa vlastných predstáv a keď nakoniec budete mať vďaka svojej odvahe úspech, budete zabezpečení aj tak.

Ak investujete, môžete však časom naraziť na jednu prekážku. Sú jej odvody z dividend. Kvôli novele zákona o zdravotnom poistení by ste totiž mali platiť 10 % z dividend za minulý rok na zdravotné poistenie. Existuje však trik, pomocou ktorého sa dá novo nariadeným odvodom efektívne vyhnúť. Ide o to, že keď je vlastník slovenské firmy slovenským občanom, zákon sa na neho vzťahuje. Keď však tento občan bude vlastniť firmu cez zahraničného prostredníka (firmu so sídlom v zahraničí), táto firma nebude musieť odvody platiť. Môže ísť buď o klasický „offshore“ a alebo dostatočne prepletenou holdingovú štruktúru. S pomocou týchto nástrojov môžete jednak vykonať daňovú optimalizáciu a jednak zariadiť potrebnú anonymizáciu podnikania.

Pri predaji tovaru budete ďalej potrebovať fiškálne pokladnice. Nemôžu to pritom byť hocijaké pokladnice (napríklad zo starých predrevolučných hypermarketov). Zariadenie musí prejsť novou certifikáciou a auditom. Musí mať ďalej všetky nariadené náležitosti, ako je napríklad špeciálna dvojitá pamäť. S platným certifikátom – či už nové alebo rekonštruované staré pokladnice – musíte zájsť na daňový úrad, kde vám bude pridelené špeciálne identifikačné číslo.