Prečo krbové pece? Sú zdrojom sálavého tepla s vysokou povrchovou teplotou

Spôsobov vykurovania existuje v súčasnosti viacero. Do veľkoobjemových priestorov akými sú výrobné haly, sklady či telocvične sú vhodné plynové infražiariče, ktoré sú zdrojom sálavého tepla s vysokou povrchovou teplotou. Do domácností sú vhodné iné druhy vykurovania.

Ozdobou každého interiéru moderného domu sú klasické krby alebo krbové pece. Ku krbom samozrejme patrí aj vhodné krbové náradie. Veľmi obľúbené sú tiež krbové kachle. Veľa ľudí si praje mať doma funkčný krb, ktorý by sálal teplo do celého domu, a zároveň by jeho majitelia mohli pozorovať krásny otvorený oheň.

Aké sú to vlastne krbové kachle? Sú to kachle vykurované drevom, briketami alebo zpeletovanou biomasou, samostatne pevne stojace na podložke. Nie sú napevno spojené ani s podlahou, ani so stenami. Podobne ako klasické krby aj krbové kachle majú dvierka s presklením, vďaka ktorému možno pozorovať plápolajúci oheň. Ich základom je vlastne liatinová vložka, ktorá je obložená šamotovými tehlami, aby sa zabezpečila väčšia odolnosť voči ohňu.

Možno o krbových kachliach uvažujete, ale stále nie ste pevne rozhodnutí.

K rozhodnutiu, či si krbové kachle zakúpiť alebo nie vám možno pomôže zhrnutie ich výhod a nevýhod.

Výhody krbových kachlí: sú veľmi jednoduché na obsluhu, sú výrazne lacnejšie ako klasické stenové krby, k ich kúpe nepotrebujete stavebné povolenie, nakoľko nie sú prvkom zasahujúcim do konštrukcie stavby, možnosť výberu rozmanitých modelov od rôznych výrobcov, horiace plamene môžete pozorovať cez sklenené dvierka, rovnako ako pri klasických krboch, teplo, ktoré kachle vyžarujú, je veľmi prirodzené a príjemné, pokiaľ kachle obsahujú teplovzdušný výmenník, účinne vykúria veľkú miestnosť.

Nevýhody krbových kachlí: kachle stoja v priestore, pri nepozornosti existuje možnosť popálenia, môžu sa tiež prevrhnúť, vzniká tak nebezpečenstvo vzniku požiaru, vykurovacím výkonom kachle nedosahujú schopnosť vykurovania pravých krbov.