Predmanželská zmluva

Schyľuje sa vo vašom vzťahu ku kríze a čoraz častejšie vy alebo váš partner skloňujete slovo rozvod? Tak si dajte dobrý pozor ako sa dohodnete na deľbe majetku a spoločne nadobudnutých financií, pretože jedna strana by mohla prísť o veľa. Najideálnejšie ako takýmto situáciám zabrániť je ešte pred samotným uzavretím manželstva podpísať takzvanú predmanželskú zmluvu.

Že ste donedávna o nej počuli len v súvislosti s rozvodmi celebrít alebo so svadbou na britskom kráľovskom dvore? No aj na Slovensku ju už môžete po novom od tohto roka uzavrieť. A ešte pred tým ako vstúpite do manželstva si presne, jasne a hlavne spravodlivo vyjasníte podmienky, ktoré budú platiť keby došlo k rozvodu.

Možno je to aj tým, že dnešná doba je nevyspytateľná, no čoraz viac mladých párov pred svadbou uzatvára predmanželskú zmluvu. Ešte stále si myslíte, že je to zbytočné? A čo poviete o 5 rokov pri krachu manželstva, ak by ste zostali prakticky na ulici? Potom si buďte pomaly ruku bozkávať, že ste predsa len na ňu pristúpili.

Táto zmluva nie je o tom, že by sme svojmu partnerovi, či partnerke neverili, ide o to aby ochránila oboch partnerov v prípade rozvodu. A teoreticky k nemu ani nikdy nemusí dôjsť. Určite ste sa aj vy napríklad v prípade známych stretli s tým, že mali dlhoročné spory a viedli hádky o majetok. Aj keď zákon stanovuje obom partnerom rovnaké podiely. No tie si musíte na súde chtiac či nechtiac tvrdo vybojovať. Čo by už spomínaná predmanželská zmluva mohla značne uľahčiť. Obaja by si zosumarizovali majetok, s ktorým do manželstva vstupujú a deliť si budú iba ten majetok, na ktorom sa dohodli.